Поврзи се

Македонија

Урвич го условува водоводот во Синичане, Џемаили: Проектите се спроведливи, но потребни се средства од Влада

Published

on

Мештаните на Урвич ја условија изградбата на водоводната мрежа во Синичане. Иако сите засегнати страни на средбата изјавија дека има напредок во преговорите, сепак жителите на Урвич, велат дека се против работните активности за изградба на водоводна мрежа во Синичане, сѐ додека не се реализираат пет проекти во нивното село. Според градоначалникот на Боговиње, Аљбон Џемаили, барањата се остварливи, но Владата треба да помогне со финансиска поддршка.

-Текстот продолжува по рекламата-

-Средбата беше конструктивна. Но, и жителите на Урвич имаа неколку барања. Всушност, излегоа со 5 барања. Јас мислам дека тие барање се остварливи и треба да им се помогне. Бараат да се замени дотраениот цевковод, а за да ги реализираат нивните барања бараат средства од Владата. Имаат уште четири барања, но не сакам да ги откријам поради процесот, и за да не дојде до разни ситуации и недоразбирања-вели Џемаили.

Според Џемаили, жителите на Урвич се против продолжување на активностите во Синичане, додека не добијат ветување за нивните барања. Околу ова прашања, претставникот на месната заедница на Урвич не говореше пред камера. Само рече дека има напред во преговорите.

Претставниците на месната заедница на Синичане, пак, не се против барањата на Урвич, и додаваат дека додека не се изнајде прифатливо решение, нема да запрат со протестите.

-Додека не се повлече полицијата, ќе останеме таму. Постојано ќе бидеме таму и нема да заминеме-велат од месната заедница на Синичане.

Инаку, мештаните и денеска продолжија со протестот, изразувајќи го нивниот револт поради прекинот на активностите за изградба на водоводна мрежа во Синичане. Протестот уследи откако полицијата ја стопираше работата и не дозволи да продолжат изградбата. Наредната средба во Влада ќе се одржи во вторник, каде останува да се види дали ќе бидат прифатени барањата на селото Урвич и дали ќе продолжи работата за изградба на водоснабдителниот систем.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Се заострува „битката“ за ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски се извини за политиките на дел од претходното раководство

Македонија

Полицијата во Синичане по изјавата на Џемаили – Агим Нухиу открива што изјавил градоначалникот на Боговиње во полиција

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри