„Ваква катастрофа не сум видел“ – Пиргов раскажува за несреќата

„За прв пат ми се случува…Многу катастрофи сум видел, но за прв пат ми се случува да видам 45 изгорени тела. Сега според мене причината за овој инцидент, за оваа катастрофа…Прво е човечка грешка“.

Ова го изјави Васко Пиргов, секретар за безбедност во Перник и еден од сведоците на несреќата, односно еден од оние кои први пристигнале на местото на несреќата.

Пред него биле само пожарникарите и полицијата.

Како што вели за Тв21 дизел горивото се загрева, но не се пали, тоа е многу тешко запаллива течност.

Поврзани вести

ПРЕД НОВА ГОДИНА ЗАДОЛЖИТЕЛНО ОТСТРАНЕТЕ ГИ ОВИЕ 5 РАБОТИ ОД ДОМОТ: Тие се магнет за лоша енергија, мизерија и несреќа!

Верувањето вели дека во новата година треба да се влезе со убави мисли и мир во главата и срцето. Сите конфликти и кавги, како и долгови кои ги имате оваа година, не...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен дефект“, изјави Методи Стилјанов, инженер и експерт во Институтот за...

Времето утре дождливо и постудено, на планините снег

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, а на повисоките планини на северозапад од снег. На места врнежите ќе бидат поројни и обилни, особено попладне и во...

Продолжува потрагата по преживеани од вулканска ерупција во Индонезија

Спасувачите во Индонезија продолжуваат со потрагата по преживеани по силната вулканска ерупција на островот Јава. Загинаа 14 лица, а десетици беа повредени. Аматерско видео снимено од...

Најважното

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа...

Согласно истрагата секој ќе поднесе одговорност, рече Бочварски

Министерот за транспорт и врски вели дека истрагата ќе ги даде одговорите на прашањето, кој треба да сносни одговорност за трагедијата во...

Средба Османи- Ескобар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со заменик помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник...

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти ја донесовме со цел да нема поголемо влијание во делот на трошоците што...

Ескобар во Скопје – какви пораки носи?

Специјалниот претставник за Западниот Балкан, Габриел Ескобар, денеск ќе престојува во официјална посета на копје. За време на посетата Ескобар ќе се...