Ви се смешкаат, но не ви посакуваат ништо добро – вака ќе ги препознаете луѓето со црна аура!

Во текот на животот среќаваме различни луѓе, од кои некои се позитивни, емпатични и прекрасни, а некои негативни, енергетски вампири и манипулатори кои треба да се избегнуваат.

Меѓутоа, често е невозможно веднаш да се препознае оваа темна група и лесно е да се добие лажен впечаток за нивната добрина, додека маските не паднат и не се изненадиме непријатно.

Една од причините зошто не ги препознаваме секогаш она што ги нарекуваме „темно срце“ или психопатско однесување е тоа што не можеме да поверуваме дека такви луѓе навистина постојат! Не можеме да замислиме дека некој е свесен, без каење, способен да измами, изневерува, повредува, шири лаги, фабрикува гласини за да ни го уништи угледот или се преправа дека е со нас и нè сака, а всушност ни наштетил, пишува Lovesensa.

За жал, такви луѓе постојат. Следните пет знаци укажуваат на личност со „темно срце“, од која треба да се држите настрана, бидејќи главно не можете да и помогнете, а таа може да ви ја загрози енергијата, емоционалната состојба, врските, напредокот и здравјето.

Еве ги знаците преку кои најлесно можете да ги препознаете:

  1. Овие луѓе мајсторски предизвикуваат конфузија, немири и конфликти

Ги искривуваат фактите, мамат, лажат, избегнуваат преземање одговорност. Тие ја негираат реалноста, измислуваат приказни, ги задржуваат информациите за себе.

  1. Овие луѓе мајсторски ги мамат другите со своите слатки говори

Но, ако ги погледнете плодовите на нивниот живот или се обидете поблиску да разберете што се крие зад нивните зборови, ќе видите дека таквите луѓе никогаш не се менуваат и не вложуваат во сопствениот раст и развој. Нивниот живот е илузија, а менталната храна е незадоволството на другите луѓе.

  1. Овие луѓе секогаш се обидуваат да ги контролираат другите.

Тие ги отфрлаат повратните информации и конструктивната критика; тие самите ги создаваат правилата на животот, без оглед на моралните стандарди.

  1. Овие луѓе често играат на „картата на сочувството“, а на крајот ги повредуваат и ги користат

Бараат сочувство, но самите не го покажуваат тоа. Бараат топлина, простување и блискост од другите луѓе, но немаат емпатија за другите. Отпрвин, ги прифаќате како добри луѓе на кои најверојатно им е потребна помош или поддршка, но подоцна тие ќе почнат да прават грешки. Проблемот е што тие не преземаат одговорност за своите грешки, туку ја префрлаат на вас.

  1. Овие луѓе немаат совест, па не знаат што е покајание

Тие немаат желба да променат ништо во нивниот карактер, во што всушност дури и уживаат – и сето тоа под маска. Сепак, тоа се најчесто длабоко ранети луѓе, најчесто со детски проблеми. Многумина од нив имаат нарцисоидно растројство на личноста – се чувствуваат подобро, полесни и супериорни кога се „над“ другите во секоја врска.

Доколку имате ваква личност во вашето опкружување, посоветувајте ја дека и е потребна помош од стручни лица во форма на психолози и психотерапевти, но ако таа не ви дозволува да помогнете или не можете, тогаш оградете се и заштитете се.

Поврзани вести

Како да препознаете глупави луѓе: Фројд го ​​откри во една единствена реченица!

Сигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети –...

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...