Свет
21,855,260
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 19:43 19:43

ВИДЕО: Генијален трик за отстранување дури и на најтврдокорните маснотии од рерната – ќе биде како нова

Рерната по печењето и другите деликатеси што ги подготвуваме за време на Божиќните и Новогодишните празници, како и славите што се зад нас, кога буквално рерната работеше под полна пареа, обично изгледа ужасно. Таа е мрсна и полна со дамки и наслаги кои тешко се отстрануваат.

YouTube каналот „Идеи за креативци“ објави видео во кое прикажува многу корисен и ефикасен трик за чистење на рерната од тврдоглава нечистотија и маснотии. Сите состојки што ви се потребни се целосно природни (плус една паричка), а вашата рерна ќе свети.

“Направив мешавина со која најпрво ја чистев рерната од природни состојки и ја користев со години. За друг трик, прочитав на Интернет дека една жена исчистила тави за печење на тој начин, па ми падна на памет да го пробам во самата рерна. Тоа се тврдоглави изгорени дамки кои не можев да ги отстранам на кој било начин и со помош на овој трик сè исчезна “, вели меѓу другото авторот на ова видео.

Состојки за чистење на смесата:

  • 1 лажичка сода бикарбона
  • половина чаша вода
  • 1 чаша алкохолен оцет

НАШ ПРЕДЛОГ

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °