Свет
25,496,428
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 12:15 12:15
Македонија
12,500
Вкупно активни случаи
Updated on 19/01/2021 12:15 12:15
Македонија
2,715
Вкупно починати
Updated on 19/01/2021 12:15 12:15
Македонија
73,777
Вкупно оздравени
Updated on 19/01/2021 12:15 12:15

ВИДЕО: Не остана ништо на полиците во маркетот- ново видео покажува колку бил силен земјотресот во Хрватска

Крововите се срушија, ѕидовите испукаа. Костајница, општина во Република Српска која се граничи со Хрватска, најмногу се тресеше на 29 декември минатата година.

Во разорниот земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала со епицентар во Петриња, беа оштетени околу 600 згради, од кои 15 беа за уривање и 37 за итна санација на Костајница.

loading...

Камерите во еден меркет го снимиле моментот кога започнал земјотресот. Додека клиентите гледаа наоколу и ја избираа стоката, сè од полиците почна да паѓа.

Да потсетиме, жителите на Костајница останаа на улиците до доцна во ноќта,плашејќи се да се вратат во сопствените домови, додека некои од нив дури ја поминаа ноќта во автомобили и други превозни средства.

НАШ ПРЕДЛОГ

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа – што никако не треба да заборавите да направите

Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на...

Сончево, но студено време- метеорлозите со прогноза какво време не очекува до крајот на неделата

Сончево и студено време ќе преовладува денеска во земјава. Во северните делови ќе има мала со умерена облачност. Ќе дува слаб до...

Бог се јави! – денес е Богојавление, Водици

Во библиска Палестина, на денот 19 јануари, на денот Богојавление (кога Бог се јави), Божјиот Син влегол во Јордановите води.
Skopje
scattered clouds
-2 ° C
-2 °
-2 °
59 %
0.6kmh
40 %
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
4 °
Fri
7 °
Sat
8 °