ВМРО-ДПМНЕ: Власта за борба против загадувањето троши 1.6 милиони, а за мебел и автомобили 7 милиони евра

За ВМРО-ДПМНЕ недозволиво е повеќе пари да се трошат на мебел и автомобили, а далеку помалку за онаш што во моментов е опасно по здравјето на граѓаните – загадениот воздух. Од опозицијата утринава со соопштение уште еднаш ја нападнаа власта дека не превзема ништо околу загадувањето.

„Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со  енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух. Најновиот извештај на Светската здравствена организација покажува дека секоја година 3 илјади граѓани на Македонија починуваат како директен резултат на загадениот воздух.

Нема ништо од предизборното ветување за почист воздух, ниту пак од ветувањето за ,,живот за сите’’. Животот во Македонија дојде единствено за оние малкумина кои се дел од криминалниот картел на власта на чело со аболицираниот Заев. Животот дојде за сите оние кои седна во своите фотелји, добија функции и по некој криминален тендер и грант. За жал овие луѓе заборавија на своите ветувања кон граѓаните.

Срамен е фактот што за борба против загадувањето, односно за спас на илјадници човечки животи, владата планира наредната година да потроши само 1,6 милиони евра буџетски пари, додека за луксузни автомобили и мебел ќе потроши неверојатни 7 милиони евра.

Дали удобството и хедонизмот на државните и партиските фунцкионери е поважно од здравјето на граѓаните? Дали илјадници човечки животи се поважни од тоа во какви автомобили ќе се возат партиските пајташи и во какви фотелји ќе седат?“, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Извор: ТВ21

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното