AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

ВНИМАВАЈТЕ! На Тик Ток се шири нов опасен предизвик со гајби

Најновиот предизвик што се шири преку социјалната мрежа Тик Ток вклучува големи пластични гајби, рамнотежа и многу болни падови.

Во предизвикот „кутија за млеко“, неодамна објавен, учесниците земаат неколку големи пластични кутии за млеко, ги ставаат една врз друга во форма на пирамида и се обидуваат да се искачат на врвот, а потоа да се спуштат, и притоа целата структура да не се преврти, пишува Гардијан.

Видеата со многу болни падови се многу популарни на Интернет, а некои од нив се прегледани повеќе од милион пати. Лекарите предупредуваат дека во овој предизвик може да настанат многу сериозни повреди.

„Можеби е полошо отколку да паднеш од скали“, вели Шон Ентони, ортопед и хирург во болницата „Маунт Синај“ во Њујорк.

Тој вели дека е многу тешко да се подготвиме за падови како оние што ги видел на тие видеа.

„Тие ризикуваат многу сериозни повреди на зглобовите“, рече тој.

Некои лекари успеаа да го вклучат коронавирусот во оваа приказна, па актерите на новиот предизвик предупредуваат дека можеби нема да добијат соодветна медицинска нега доколку се повредени, бидејќи болниците може да бидат преоптоварени со пациенти со ковид, што во моментов е случај во некои американски држави.