Во Израел избрана 86-годишна Мис на Холокаустот

Салина Стајнфелд (86) беше избрана за Мис на Холокаустот во 2021 година на необичен натпревар во Израел.

„Мораме да бидеме силни, да се грижиме за себе и што е најважно, да си помагаме еден на друг“, рече Стајнфелд. „Помогнете им на оние на кои им треба помош“.

Според организаторите, и покрај доцните години, Стајнфелд барем еднаш неделно ги посетува постарите и изнемоштените лица.

Родена е во 1935 година во романскиот град Јаши, кој беше нападнат од нацистите во 1941 година. Живеела со родителите, браќата и сестрите и бабата.

Во 1948 година се преселила во Израел, се омажила и имала три деца. Денес има седум внуци и два правнуци.

„Тоа е моја лична победа над нацистите“, рече таа.

На конкурсот се пријавија неколку стотици кандидати, од кои беа избрани десет финалисти. Гледачите го избраа победникот со онлајн гласање.

Целта на овој необичен натпревар за убавина е „да ги развесели хероините кои го преживеаја Холокаустот“, рече организаторот Јад Езер Л’Хавер.

Учесниците уживаа во услугите на професионални шминкери, фризери и стилисти во текот на целиот ден.

Поврзани вести

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

10 години без легендата на македонската песна Гоце Арнаудов

На денешен ден пред 10 години, (6 декември 2011), Македонија се прости со најголемата фолк ѕвезда... со секогаш насмеаниот, пријателски расположен за песна и дружба и секогаш подготвен да им помогне на...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Започнува реализација на проектот Скопје 24 часа во служба на граѓаните

Град Скопје од денеска ја става во функција електронската адреса за комуникација со граѓаните [email protected] како чекор кон транспарентно управување за Скопје 24 часа во служба на граѓаните.

Најважното

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...

Согласно истрагата секој ќе поднесе одговорност, рече Бочварски

Министерот за транспорт и врски вели дека истрагата ќе ги даде одговорите на прашањето, кој треба да сносни одговорност за трагедијата во...