Свет
25,471,843
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 15:12 15:12

Во Кавадарци вечерва ЕНОРМНО загаден воздух

Според мерните станици за квалитет на воздухот од Министерството за животна средина и просторно планирање вечерва Кавадарци дише енормно загаден воздух, односно измерени се неверојатни 680 mg/m3, што значи дури 13 пати зголемување на ПМ10 честичките во воздухот од дозволеното ниво.

loading...

Потоа следува населбата Лисиче со 393 mg/m3 и Куманово со 342 mg/m3.

„Помалку“ загадени се населбата Гази Баба со измерени 331 mg/m3, Тетово со 295 mg/m3 и населба Карпош 287 mg/m3

Претходно, Владата донесе одлука за стапување на сила на неколку мерки во Тетово, Куманово и Кавадарци, но не и во Скопје иако ситуацијата е алармантна и во главниот град.

Од Владата велат дека според податоците на Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на воздухот, прагот на алармирање за ПМ 10 честички, со надмината вредност од 175 мг/м3, е надминат во изминатите два последователни дена во овие три града, поради тоа само за нив важат мерките.

The post Во Кавадарци вечерва ЕНОРМНО загаден воздух appeared first on TV21.mk.

НАШ ПРЕДЛОГ

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...
Skopje
clear sky
0 ° C
0 °
0 °
47 %
4.1kmh
0 %
Mon
-1 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °