Поврзи се

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Published

on

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите со промена на уредбата, поради тоа што, како што рече, Владата не е било каква институција и дека Уредбата за избори не може да се промени. Тој не кажа дали изборите ќе се одржат на 22 јуни, поради тоа што се уште нема одлука дали во сабота ќе заврши или не вонредната состојба.

-Текстот продолжува по рекламата-

Против датумот 22 јуни е и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Претседателот на оваа партија, Христијан Мицкоски неколку пати изјави дека е за тоа изборите да се одржат подоцна а не во текот на јуни. Тој се закани и со бојкот на изборите.

Вонредната состојба завршува во сабота, а Спасовски не даде точна изјава дали ќе се бара или не продолжување на истата, со образложение дека се уште има време до сабота.

Според уредбата со законска сила – во моментот кога се завршува вонредната состојба, продолжуваат изборните активности таму каде што останале. За датум на избори имаше и лидерска средба, но заврши без консензус и без конкретен датум. Најмногу противења имаше меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија