ВОНРЕДНИ МЕРКИ ВО ЕВРОПА ЗА ПРАЗНИЦИТЕ: Ќе има карантин и построги правила за невакцинираните!

Голем број европски земји ги заоструваат мерките поради доаѓањето на новиот вид коронавирус, кој ќе стане доминантен веќе во 2022 година.

Ситуацијата стана загрижувачка откако новиот сој првпат беше регистриран пред неколку недели во неколку африкански земји. Би-би-си јавува дека француските власти најавиле дека ќе го намалат периодот помеѓу примањето на втората и третата доза од вакцината на четири месеци.

Во последните три дена Велика Британија бележи рекорден број заболени на дневна основа. Во петокот во оваа земја имало над 93.000 пациенти со коронавирус, од кои повеќе од 15.000 биле потврдени случаи на омикрон.

Поради ширење на новиот сој, итно е свикан состанок на комитетот „Кобра“ кој одлучува за мерки во вонредни околности. На средбата присуствуваше и британскиот премиер Борис Џонсон.

Во последнава недела во Британија е забележан пораст на бројот на пациенти за 59 отсто. Од почетокот на пандемијата во Британија, повеќе од 147.000 луѓе починале, додека над 11 милиони се заразени.

„Омикрон се шири со молскавична брзина, наскоро ќе стане доминантен“, изјави Жан Катекс, премиер на Франција, најавувајќи дека од почетокот на 2022 година во земјата ќе се заострат правилата, т.е. дека само вакцинирани лица ќе можат да посетуваат ресторани или да користат јавен превоз:

„Не можеме да дозволиме одбивањето на малцинство Французи да се вакцинираат да влијае на животот на целата земја“, рече тој.

Во Холандија, премиерот Марк Руте најави дека вонредните мерки, кои требаше да бидат укинати за Божиќ, ќе бидат продолжени до 14 јануари. Имено, во Холандија од крајот на ноември рестораните и повеќето продавници ќе бидат затворени од 17 до 5 часот наутро. Во петокот во Холандија се регистрирани повеќе од 15.400 нови случаи.

Во моментов, негативниот резултат од тестот важи како здравствена пропусница. Кастекс додаде дека поголемите јавни забави и огномети ќе бидат забранети за пречекот, како и точење алкохол на јавни места и препорача дури и вакцинираните да се тестираат самоиницијативно пред да се соберат на новогодишните забави.

Од почетокот на пандемијата во Европа, повеќе од 89 милиони луѓе се заразени со коронавирус, додека над 1,5 милиони починале.

Германскиот министер за здравство Карл Лојтербах рече дека земјата „мора да се подготви за предизвик каков што никогаш досега немала“. Леутербах, поранешен професор по епидемиологија, потврди дека Германија ќе добие уште 80 милиони дози вакцини во вториот квартал на 2022 година.

Германија ги идентификуваше Франција, Норвешка и Данска како земји со „висок ризик“ поради зголемениот број на инфекции. Во петокот во Германија беа пријавени повеќе од 42.000 случаи.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен најави дека секој што ќе влезе во Европската унија ќе мора да направи ПЦР тест за да се забави ширењето на новиот вид коронавирус.

Таа на Самитот на лидерите на земјите-членки на Унијата ги повика сите земји повторно да ја воведат мерката според која е неопходен ПЦР тестот пред пристигнувањето во една од земјите-членки, како и по пристигнувањето на територијата на Унијата.

Премиерот на Данска, Мет Фредериксен изјави дека правилата на игра се промениле во рекордно време и најави затворање на театрите, кината, забавните паркови и конференциските центри.

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.