ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО Објавена потресна репортажа од ковид-центарот во Сплит

Хрватската радио-телевизија објави потресна репортажа од одделот за ковид во сплитската болница.

– Не сум загрижен што ќе се случи за три недели. Загрижен сум што ќе се случи утре – изјави др. Божидар Дупланчиќ, анестезиолог на интензивна нега во Клиничкиот болнички центар Сплит.

Тој ги одведе новинарите во утринска посета на одделението за интензивна нега на пациенти со ковид-позитивни на Клиниката за анестезиологија, интензивна нега и интензивна нега.

– Многу од нив се спасени со респиратори. Се работи за апарат – објаснува Дупланчиќ, кој е сличен на апарат за анестезија – интерфејсот е ист, но апаратот за анестезија сепак има два додатоци за гасовити анестетици.

Респираторот не убива, туку спасува животи

– Респираторот не убива, но респираторот ги спасува луѓето. Респираторот ни го дава времето потребно за да закрепнат белите дробови – вели Дупланчиќ.

Еден ист тим, вели тој, работи овде повеќе од една година. Доктори има доволно, но треба да има најмалку двојно повеќе медицински сестри, предупредува тој.

Боже, дали ќе можеме сето тоа да го издржиме?

– Уморна сум, сите мои колеги се уморни. Пред некое утро се прашував – Боже, ќе можеме ли сето ова да го издржиме? вели Јадранка Марас, главна медицинска сестра на одделението за интензивна нега.

– Засега некако успеваме, но ако вака продолжи, ако луѓето не се вакцинираат, ако не нè слушаат… Мислам дека овие снимки што ги поминавте низ нашиот оддел треба да бидат предупредување – додаде таа.

– Секако дека се плашиме – вели главната медицинска сестра Иванка Ерцеговиќ.

Не ни треба уште една војна

Дупланчиќ вели дека ковид-19 е најголемата закана за хрватската држава и народ по Татковинската војна.

– Не ни треба уште една војна. Секој ден умираат по 40, 50 луѓе. Сега патриотизмот не е френетичен скок во првиот ритам на нашата убава земја, фаќање за левата страна од градите… Сега патриотизмот, во овој момент на опасност за хрватскиот народ е да се однесува одговорно – вели Дупланчиќ, кој заклучува дека вакцинацијата е најпаметниот начин за заштита од оваа болест.

Ве предупредуваме дека овие снимки може да ве вознемират.

Поврзани вести

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика во делот на движење на цените во трговијата на мало...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...