Поврзи се

Македонија

„Врие“ од крадци во Чаир – граѓаните со „блиндирани“ балкони

Published

on

Група крадци за која се претпоставува дека брои околу 10 члена, речиси секоја ноќ ограбува по еден стан во Чаир. Жителите кои се најчесто жртви на крадците се од општина Чаир, најчесто од населбите познати како Зградите во Чаир, Топанско Поле и Скопје Север. Речиси сите балкони во Чаир кои се на приземје и први кат се оградени со решетки.

Од СВР Скопје велат дека има кражби и дека се преземаат превентивни мерки за поголема безбедност.

-Текстот продолжува по рекламата-

Од таму информираат дека во овие девет месеци од 2019 година само во полициската станица на Бит Пазар се пријавени 53 случаи на тешки кражби во станови и куќи.

Припадник на полицијата кој сакаше да остане анонимен за ТВ21 изјави дека групата крадци е составена од околу 20 лица на возраст од 15 до 40 години. Тој рече дека повеќето од нив и се познати на полицијата, бидејќи како што рече, полицијата неколку пати ги има фатено на дело, но, судот ги ослободува многу брзо. Полицаецот рече дека повеќето од нив се зависници од дрога и дека во моменти на криза, кога немаат дрога, се впуштаат во кражби. Не само станови, тие ограбуваат и автомобили особено кога ќе видат чанта внатре.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд

Македонија

Фрчкоски: Со престанок на вонредната состојба, престануваат да важат уредбите со законска сила

Македонија

Фрчкоски: Ставот на Џафери е тврдоглав и неговата одлука е нејасна

Македонија

Тортевски: Мандатот на пратениците истекува до изборот на нови, токму за вакви ситуации

4NEWS.mk

Дали се приближуваат партиските ставови за датумот за избори?

Македонија

„Стево Пендаровски вонредната состојба ја става во функција на изборите“, рече Тортевски

4NEWS.mk

ФК Силекс: Менувањето на правилникот за натпревари во ек на сезона е незаконско

Македонија

Тортевски: Поднесовме кривична пријава против Реисот поради заканите дека ако не му дадат пари, ова ќе стане Авганистан

4NEWS.mk

Дали поглаварот на ИВЗ Реџепи е сменет легално? Извори за Сител велат-не!

Македонија

Тортевски за кривичната против Реисот: Да видите ЈО каква одлука донесе, го цитираат Бујар Османи како го оправдува, и излегува дека тој е врховен арбитар

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

23 нови случаи на Ковид-19 во нашата земја

4NEWS.mk

Георгиевски: Заболените од Гази Баба потекнуваат од собирање за ифтарските вечери

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама