AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Вулканот на Ла Палма продолжува да еруптира, проголта повеќе куќи

Ерупцијата на вулканот Кумбре Виеја на шпанскиот остров Ла Палма продолжува, а во саботата наутро реките лава уништија неколку згради што им се попречија.

Магма уништи најмалку четири куќи во селото Каleехон де ла Гата.

Вулканот Камбре Виеја започна да еруптира на 19 септември, уништувајќи повеќе од 800 згради и принудувајќи евакуација на околу 6.000 луѓе од своите домови на островот. Ла Палма, со население од околу 83.000 жители, е еден од Канарските острови во Атлантикот.

Рано во саботата, молња беше забележана во близина на ерупцијата. Студија објавена во 2016 година во списанието Geophysical Research Letters покажа дека молњата може да настане за време на вулкански ерупции поради судир на честички од пепел и електрично полнење.

Лавата од вулканот зафати 150 хектари земјоделско земјиште, од кои повеќето се користат за одгледување банани, што е една од главните култури на островот.

Аеродромот во Ла Палма е затворен од четвртокот поради пепел, соопшти шпанската авиокомпанија Аена.