За време на протестот во Ротердам: 7 ранети и над 20 уапсени

Поради антиепидемиските мерки во Ротердам, тензијата ескалира. Мораше да интервенира и полицијата. Седум лица беа повредени, од кои две беа застрелани од полицијата откако протестот прерасна во насилни судири. Најмалку 20 лица се уапсени.

Подметнување пожар, заглушувачки звуци на експлозии на бомби, хаотични сцени на агресија меѓу демонстрантите и полицијата – центарот на Ротердам стана арена на судири поради ограничувањата.

Полицијата е извозена водно оръдие, за да се отблъсне демонстрантите. Според униформираните, состојбата била опасна по живот. За ова беше потребно производство на предупредувачки и насочени истрели. Две лица се повредени. Во судирите се повредени уште петмина.

Илјадници луѓе се приклучија на протестот, кој избувна поради делумниот карантин во земјата. Демонстрациите се и против плановите на владата за воведување здравствена карта. Ќе им овозможи пристап до јавни места само на вакцинирани и болни COVID-19.

Поврзани вести

Во Берлин, Париз и Брисел ќе се протестира против дискриминацијата на Бугарите во Македонија

Студентски протести против дискриминацијата на Бугарите во Република Северна Македонија се планирани во три европски метрополи. Ова го соопшти Иницијативниот комитет за заштита на човековите права со кој претседава...

Најважното

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...

Поради ветер во Софија сè уште не се полетани двата воени авиони со посмртните останки на 45-те загинати патници

Поради ветер во Софија сè уште не се полетани двата воени авиони со посмртните останки на 45-те загинати патници од автобуската несреќа...