Поврзи се

Македонија

„Забелешките од Венецијанската комисија се само совети“ – „Важно е каков материјал доставила Дескоска“

Законот за употреба на јазиците доби многу забелешки од Венецијанската комисија, каде се вели дека во одредени области законот оди многу далеку наметнувајќи им на јавните институции нереални правни обврски. Од Министерството за правда велат дека ќе ги почитуваат препораките откако ќе станат официјални. Универзитетскиот професор Башким Селмани вели дека   употребата на мајчиниот јазик е природно право кое не може да се негира. Тој смета дека државата нема обврска да ги спроведе препораките на Венеција, бидејќи, како што вели, оваа комисија е само советодавна.

Професорот по уставно право, Јетон Шасивари, вели дека Венецијанската комисија била во нашата земја во септември за консултации во министерството за правда и треба да знаеме каков материјал им е претставен. Секој обид за измена на законот, како што вели Шасивари, ќе наиде на пречки од пратениците Албанци поради Бадентеровото гласање во Собрание.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во забелешките на Венецијанската комисија се вели дека во неколку сфери законот оди предалеку наметнувајќи им на јавните институции нереални правни обврски. Таков е случајот со одредбите со кои се предвидува употреба на албанскиот јазик на судските рочишта, за што е потребна повеќегодишна подготовка за да се спроведе во целост. Законот е усвоен во јануари 2018 без гласовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com