Поврзи се

Македонија

„Забелешките од Венецијанската комисија се само совети“ – „Важно е каков материјал доставила Дескоска“

Published

on

Законот за употреба на јазиците доби многу забелешки од Венецијанската комисија, каде се вели дека во одредени области законот оди многу далеку наметнувајќи им на јавните институции нереални правни обврски. Од Министерството за правда велат дека ќе ги почитуваат препораките откако ќе станат официјални. Универзитетскиот професор Башким Селмани вели дека   употребата на мајчиниот јазик е природно право кое не може да се негира. Тој смета дека државата нема обврска да ги спроведе препораките на Венеција, бидејќи, како што вели, оваа комисија е само советодавна.

Професорот по уставно право, Јетон Шасивари, вели дека Венецијанската комисија била во нашата земја во септември за консултации во министерството за правда и треба да знаеме каков материјал им е претставен. Секој обид за измена на законот, како што вели Шасивари, ќе наиде на пречки од пратениците Албанци поради Бадентеровото гласање во Собрание.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во забелешките на Венецијанската комисија се вели дека во неколку сфери законот оди предалеку наметнувајќи им на јавните институции нереални правни обврски. Таков е случајот со одредбите со кои се предвидува употреба на албанскиот јазик на судските рочишта, за што е потребна повеќегодишна подготовка за да се спроведе во целост. Законот е усвоен во јануари 2018 без гласовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Македонија

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

4NEWS.mk

Ибрахимовиќ се повреди на тренингот на Милан и може да го пропушти остатокот од сезоната

Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

Македонија

„Парите да одат директно кај бизнисите и граѓаните во справување со коронавирусот“, бара европатеникот Ќучук

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама