Поврзи се

Македонија

Заев го одби барањето на Мицкоски – „Нема потреба од лидерска средба со човек кој нема став за ништо“

Published

on

Премиерот Зоран Заев не гледа потреба за средба со лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски за прашањето за историјата и македонскиот јазик кои ги оспорува Бугарија. Во одговор за ТВ21 Заев вели дека нема зошто да седне на маса со некого кој нема став за важните прашања.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Не гледам потреба за лидерска средба. Особено со човек кој нема став за ниедно важно национално или стратешко прашање. Мицкоски не е за договор за ниту една тема, тој бара начин само како да и наштети на државата, особено на прцесите кои не водат кон ЕУ“, посочи Зоран Заев.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоаки вчера рече дека сериозните прашања, како што се преговорите со Бугарија, се дискутираат на маса на лидерска средба.

Мицкоски додаде дека не верува дека Бугарија ќе ја блокира Македонија на нејзиниот европски пат.

Доколку Мицкоски се уште се надева на тоа, последните изјави на премиерот и вицепремиерот за европски прашања, беа скептични. Заев и Димитров изјавија дека меѓувладината конференција меѓу Скопје и Брисел предвидена за декември може и да не се случи!

Заев за ТВ21 денеска исто така рече дека јазикот, идентитетот и македонската посебност се потврдени и признаени од целиот свет. Со Бугарија, вели Заев, имаме договор за соработка и добрососедство кој е потпишан и на македонски јазик. Тој очекува во духот на овој договор да продолжи изградбата на односите, а за темите кои произлегуваат од Договорот, владата изрази волја да ги реши преку работата на комисијата.

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

ЛЕ: Еурофарм Пелистер поразен во Данска

Македонија

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во светот е близу 45 милиони

4NEWS.mk

Ќе доцни исплатата на повратот на „Викенд без ДДВ“

Македонија

Смогот ја зголемува смртноста од коронавирус за 15 отсто

4NEWS.mk

Истражувањето на невладиниот сектор открива поразителни резултати

Македонија

ФОТО: Погледнете како во моментов изгледа Скопје гледано од Водно

4NEWS.mk

За жена од Скопје итно потребна крвна плазма од КОВИД излекуван пациент, нејзините деца апелираат за помош!

Македонија

Караџовски: 10-тина лица се починати на пат, влез или при хоспитализација на Инфективна – заболените доцна доаѓаат

4NEWS.mk

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска позитивна на Ковид-19

Македонија

„Ако некој има три чисти да разговара со нас, нека повели утре на Комисија за заразни болести“, повика Караџовски

Македонија

Марковски: Една маска која беше 2 денари, сега се продава за 60 денари

4NEWS.mk

Стоилковски: Издадена е наредба за мое присилно приведување

4NEWS.mk

Последната фотографија од Амди Бајрам

4NEWS.mk

Првичните анализи готови – Имало ли коронавирус во Македонија и пред 26 февруари?

4NEWS.mk

Седум тела во пратка од Србија пронајдени на пристаниште во Парагвај

Македонија

Марковски: Шведска со денови има 0 заразени – следна сезона нема да имаат проблеми, си ја зачуваа и економијата

Македонија

Носење маски на отворено е штетно?! – „Беспотребна паника, имаат дијареа и мислат дека е ковид-19“

4NEWS.mk

Левица бара декларација за односите со Бугарија и укинување на мешовитата комисија

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Заев не гледа причина да поднесе оставка доколку има бугарско вето

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com