Заев ќе ја повтори грешката? „Ќе го поддржам Рамиз Мерко во Струга“

Дали премиерот Зоран Заев реши да ја запечати својата судбина во политиката на 31 октомври? Иако пред неколку месеци рече дека згрешил што на изборите во 2017 година го поддржал Рамиз Мерко во Струга, денеска во изјавата што ја даде во Охрид повторно навести дека ќе ја повтори грешката од 2017 година со тоа што го поддржа Мерко за градоначалник на Струга.

„Секаде каде што СДСМ нема кандидати и во принцип е опозиција, гласовите ќе ги дадеме на коалициските партнери. Во Струга го поддржуваме Рамиз Мерко, во Кичево Фатмир Дехари, во Гостивар Невзат Бејта, во Чаир за Висар Гани и соодветно во другите општини и се радуваме на поддршката што ја добивме од нашите коалициски партнери. Владејачката коалиција е стабилна со надеж дека ќе расте во следниот период. Во општините каде што се соочуваат коалиционите партнери, ние како СДСМ ќе се обидеме да победиме во општините каде што се натпреваруваме со ДУИ, и каде се нашите двајца коалициски партнери ДУИ и БЕСА, ќе оставиме на граѓаните сами да одлучат, а членовите добија инструкции да гласаат по слободно убедување.

Ставот на Заев доаѓа во деликатен момент за неговата политичка кариера кога се знае дека СДСМ беше најголемиот губитник на изборите на 17 октомври каде ги загуби речиси сите општини.

Поврзани вести

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на Скопскиот аеродром. Почит на загинатите им оддадоа претседателот...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија пристигнаа, а останките во моментов ги пречекува висока државна делегација....

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...