Загрижува брзото топење на глечерите на Антарктикот

Масивен глечер на Антарктикот, кој се смета за клучен за глобалното зголемување на нивото на морето, би можел да го загуби својот леден гребен за само пет години, предупредува тим на научници.

Станува збор за глечер со големина на Флорида, кој се наоѓа во западниот дел на Антарктикот и кој некои го нарекуваат „Глечер на Судниот ден“. Ова се должи на фактот дека има огромен потенцијал да го подигне нивото на морето кога ќе се стопи. Површината на глечерот е околу 192.000 квадратни километри, што приближно одговара на големината на Флорида.

Тим американски научници објавиja дека се формираат нови пукнатини на источната полица која поддржува една третина од глечерите. Полицата делува како брана која го забавува протокот на мраз од континентот кон океанот, но се чини дека „ja губи контролата“ поради топлата вода што продира под глечерот, тврдат научниците повикувајќи се на сателитски снимки.

„Доколку оваа пловечка ледена покривка се сруши, глечерот ќе се забрза, а неговото влијание врз порастот на нивото на морето ќе се зголеми за дури 25 отсто“, велат научниците, додавајќи дека полицата може да се распадне за само пет години.

Според истражувањата, еден од глечерите кој најбрзо се топи на Антарктикот придонесува за четири отсто од глобалното годишно зголемување на нивото на морето, додека пукнатините се шират до централниот дел на ледениот гребен за два километри годишно.

„Ќе има драматична промена пред глечерот, веројатно за помалку од една деценија. Објавените и необјавени истражувања го покажуваат тоа“, изјави професорот по геологија Тед Скемберс за Би-Би-Си.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...