ЗАХАРОВА МУ ОДГОВОРИ НА ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: „Со вакви спасители Киев нема шанси“

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, се согласува со полскиот претседател Анджеј Дуда, кој Украина ја спореди со давеник, но прецизираше дека и помогнала самата Варшава, која редовно учествувала во промените на режимот во Киев.

-Никогаш не сум се согласувал со Дуда колку по оваа изјава. Сè е само така. Недостасува мал, но многу важен детал. Официјална Варшава помогна да се „турне Киев на дното“, бидејќи редовно учествуваше во промената на режимот во таа земја – напиша Захарова на нејзиниот канал Телеграм.

Таа додаде дека НАТО и полските власти „врзуваат што е можно повеќе работи за нозете на украинскиот сосед“: гранати, дронови и тенкови.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  По Пјонгјанг: Јужна Кореја исто така го лансираше својот прв шпионски сателит

– Со вакви „спасувачи“ давеникот нема шанси. Но, правилата на игра требаше да се договорат на брегот – заклучила портпаролката.

Шефот на Бирото за меѓународна политика од администрацијата на полскиот претседател објави дека Дуда сакал да се сретне со украинскиот лидер Володимир Зеленски за време на 78. седница на Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк, но не нашол време.

Претходно Ројтерс објави дека Дуда ја споредил Украина со давеник кој зграпчува се и се заканува дека ќе ги удави сите оние кои се обидуваат да му помогнат.

Во последните денови полско-украинските односи беа многу комплицирани поради ембаргото за увоз на украинско жито. Во средината на септември, Европската комисија одлучи да ги укине ограничувањата за увоз на жито од Украина во петте земји на ЕУ што граничат со неа, но го обврза Киев да воведе мерки за контрола на извозот. После тоа, властите на Словачка, Унгарија и Полска објавија дека еднострано ја продолжуваат забраната.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ТРАГЕДИЈА ВО ЗАМБИЈА: Седум рудари загинаа, 20 исчезнаа во нелегален тунел за рудник за бакар

Киев одговори со поднесување тужби до Светската трговска организација, а министерот за економија Тарас Качка се закани со одмазднички санкции и забрана за увоз на овошје и зеленчук од Полска. Три земји од ЕУ тогаш најавија дека ќе ги бојкотираат состаноците на платформата за координација.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното