Поврзи се

Македонија

Жителите на Шуто Оризари на протест – немаат доверба во Дудуш, бараат средба со Шилегов

Жителите на Шуто Оризари повторно излегоа на протест преку кој побараа да се асфалтираат улиците во нивната општина. Велат дека не му веруваат на градоначалникот Курто Дудуш, кој пак пред неколку дена за ТВ21 рече дека проектите за улиците 38 и 40 се подготвени. Разочарани бараат средба со првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов. Велат дека наишле на глуво уво и од советниците Албанците на општината.

Демонстрантите ветуваат дека ќе останат на улица сѐ додека не остварат средба со Шилегов или премиерот Заев, кои стојат зад Дудуш. Градоначалникот на Шутка, пред неколку дена за ТВ21 рече дека проектите се изготвени и побара граѓаните да имаат уште малку трпение. Освен овие две, Дудуш вети дека ќе бидат асфалтирани и други улици.

Жителите на Шуто Оризари во знак на протест ја блокираа раскрсницата на булеварот „Словенечка“. Минатата недела протестираа три дена по ред, барајќи решение за проблемот со инфраструктурата на улиците.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com