Зошто е важна бустер дозата?

Европската агенција за лекови (ЕМА) го повтори својот повик до граѓаните да се вакцинираат, а потоа да примат и засилена доза како заштита од моментално доминантниот делта сој на коронавирус.

„Засилените дози ќе играат важна улога во стратегијата за вакцинација бидејќи првите теренски податоци покажуваат дека засилените дози на вакцините Pfizer и Moderna добиени шест месеци по примарната вакцинација кај возрасните ја враќаат заштитата од инфекција со коронавирус и нејзината моментално доминантна делта варијанта“, рече д-р. Марко Кавалери од ЕМА.

На редовната прес-конференција во ЕМА наведуваат дека со приближувањето на зимата се зголемува бројот на заболени и хоспитализирани во речиси сите земји членки, а повеќето пациенти на интензивна нега се невакцинирани.

„Сакаме да ја повториме неопходноста од вакцинација, но и бустер дози. Од витално значење е да продолжиме со процесот на вакцинација, особено во земјите со помал процент на вакцинирани“, вели Кавалери.

Тој повторува дека препораката на ЕМА е да се вклучи бустер доза за вакцините Pfizer и Moderna шест месеци по примарната вакцинација, но укажува и на флексибилност во случај на скратување на интервалот помеѓу втората и третата доза од вакцината.

Од ЕМА нагласуваат дека сè уште немаат доволно информации кога станува збор за препорака за можна бустер доза за вакцината Џонсон и Џонсон, која вообичаено се прима во една доза.

Кога станува збор за употребата на различни вакцини во примарната вакцинација и засилувачките дози, ЕМА вели дека истражувањето засновано на специфични имунолошки одговори од теренот ја поддржува оваа стратегија за вакцинација.

За ова прашање, како и за потребниот интервал помеѓу примарната вакцинација и бустер дозите при мешање на вакцините ЕМА, се очекува да биде објавено до крајот на ноември.

Поврзани вести

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...