Поврзи се

Живот

Зошто не можете вистински да уживате во празниците?

Published

on

Доколку се сметате себеси за перфекционист, доаѓањето на празниците веројатно ве прави нервозни. Сигурно сте во потрага по совршениот подарок, сакате да направите совршена семејна вечера и да си поминете совршено на новогодишната ноќ. Сите овие работи предизвикуваат голема анксиозност и го уништуваат празничниот дух. Клучот лежи во тоа да ја намалите вашата потреба за воспоставување контрола и да се препуштите целосно. Следниве неколку работи ќе ви помогнат да го остварите тоа…

Поставете ги вашите приоритети
За време на празниците перфекционистите би требало да постават некои граници и да ги одредат нивните приоритети. Што ви е најважно? Да се дружите со пријателите? Да поминете време со семејството? Одберете го она што сакате да го правите овој период и фокусирајте се само на тоа. Освен тоа, не преземајте дополнителни обврски и одговорности што уште повеќе ќе ја зголемат вашата анксиозност и ќе ве спречат да уживате периодов. Не мора да им помогнете на сите ваши пријатели да направат вечера или да организираат забава. Поставете некои граници.

-Текстот продолжува по рекламата-

Не претерувајте
Немојте да си поставувате преголеми очекувања за време на празниците. Не мора да имате совршени украси и не мора да отидете на секоја можна новогодишна прослава. Тие работи исцрпуваат и нема да ви направат никаква услуга. Перфекционистите исто така одбегнуваат да започнат нешто доколку не можат да предвидат совршена реализација на планот. На тој начин, обврските се натрупуваат што доведува до уште поголем стрес. Правете планови, но не преземајте премногу обврски. Не давајте ветувања што нема да можете да ги исполните. Во ред е понекогаш да кажете „Не“.

Замислете си ја реакцијата што сакате да ја добиете и потоа целосно заборавете на таа замисла
Перфекционистите премногу размислуваат што да им подарат на нивните најблиски. Тие сакаат да најдат нешто што ќе ги восхити и ќе ги остави без зборови. Но, што ако и по целиот вложен труд, подарокот сепак не им се допадне? Многу е важно да ја земете предвид и таа можност. Голема е веројатноста дека реакцијата нема да биде толку лоша. Не можете да погрешите при подарувањето. Ако подарокот е од срце, тоа ќе биде забележано и никого нема да разочарате. Лошиот подарок нема да ги уништи вашите односи со најблиските.

Фокусирајте се на позитивните работи
За да се ослободите од перфекционизмот за време на празниците, фокусирајте се на нештата за кои би требало да бидете благодарни. Искажете ја вашата благодарност и така ќе успеете да го смените вашиот начин на размислување. Можете дури и да ги запишете сите работи за кои сте благодарни со цел да ги повикате позитивните мисли. Мозокот е создаден на тој начин што најпрво ги забележува нештата што се погрешни. Дури и кога сѐ е во ред, перфекционистите ќе забележат нешто што не е на место. Токму поради тоа, треба да се концентрирате на позитивните работи во вашиот живот и ќе забележите како чувството на анксиозност и стрес полека се намалува.

Започнете нови традиции
Секоја година истите настани, јадења, луѓе… Тешко е да се ослободите од потребата за совршенство, особено ако овогодишните празници почнете да ги споредувате со минатите. Наместо тоа, зошто да не започнете нови традиции? Не плашете се да експериментирате, бидејќи тоа ќе ви помогне да се ослободите од рутината и да станете пофлексибилни. Исто така, потсетете се на последниот пат кога сте се чувствувале слободни. Сигурно тогаш не сте имале контрола врз моментот. Луѓето обожаваат да контролираат, но честопати контролата не е во нивни раце. На луѓето им се допаѓа да живеат во заблуда дека имаат контрола врз нештата. Најсреќните моменти се случуваат кога ќе се ослободите од целата контрола. Стекнувајте нови навики и бидете флексибилни. На тој начин ќе го подобрите вашиот живот и ќе станете посреќни.

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

Полициски час во Тетово – во центарот на градот се почитува, во околните населби делумно

4NEWS.mk

Во Пијанечко-малешевскиот регион само еден активен случај на Ковид-19

Македонија

Со часови блокирани на граници – „Транзитот преку Унгарија важи само за државјаните на ЕУ“

4NEWS.mk

Ибрахимовиќ се повреди на тренингот на Милан и може да го пропушти остатокот од сезоната

Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама