ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот.

Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете и се тресеа толку многу што грашокот од чинијата се тркалаше на подот и супата истекуваше од лажицата.

Синот и снаата не можеле да и помогнат, но биле изнервирани од нередот што го правела.

И еден ден рекоа: „Што е многу, многу е“, па и поставија масичка во едно ќоше покрај плакарот за метли и ја оставија сама да ги јаде сите оброци таму.

За време на оброкот ги гледаше од другиот крај на собата, со очите полни солзи, но тие речиси и не разговараа со неа, освен шта ја карале кога ќе и испадне лажица или вилушка.

Една вечер, непосредно пред вечерата, мало девојче седеше на подот и си играше со коцки.

„Што правиш?“, зачудено прашал татко ѝ.

„Правам мала маса за тебе и за мама. За да можете сами да јадете во аголот кога ќе сум голема”, рече девојчето со насмевка.

Таткото и мајката останаа занемени и се чинеше дека тоа трае цела вечност. И тогаш почнале да плачат – во тој момент станале свесни за тоа што направиле и за тагата што ја предизвикале.

Таа вечер ја вратија старицата на вистинското место на големата трпеза и од тој ден таа секогаш јадеше со нив.

И кога парче храна паднало на масата или вилушка залутала на подот, се чинеше дека на никого повеќе не му беше грижа.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...