Зошто облеката не треба да се суши на радијатор?

Секој од разни причини понекогаш се наоѓал во ситуација да има потреба да има повеќе алишта отколку што собира машината за сушење, па се користеле радијатори во зимските месеци.

Сушењето алишта на радијатор исто така го забрзува процесот ако брзаме, но колку и да е едноставна опцијата, дали е добро? Медицинските експерти во Манчестер издадоа предупредување за опасностите од оваа навика.

Научниците велат дека сушењето на производите на радијаторот и помага на мувлата да се зголеми, што пак може да предизвика аспергилоза, инфекција предизвикана од вдишување и да влијае на респираторниот систем, но може да се шири насекаде во телото додека продира во крвните садови.

Аспергилозата се лекува со лекови или имунолошкиот систем сам се бори против неа, но ако имате некакво хронично белодробно заболување, или сте имале проблеми со белите дробови во минатото или едноставно ви бил нарушен имунитетот, тоа може да биде многу опасно.

„Астмата е идентификувана како проблем, но не е поврзана со габични алергии. Сепак, еден пар чорапи или крпа на радијаторот можеби нема да ги влоши работите, но сушењето на радијаторот без отворен прозорец може да биде проблем“, рече портпаролот во видеото на Би-би-си.

Каролин Блор, експерт за внатрешни работи, препорачува често проветрување во зима ако немате можност за сушење во машина.

„Отворете го прозорецот кога и да се сетите, особено ако користите радијатор во спалната соба за сушење алишта. „Мократа облека никогаш не треба да се суши на електрични радијатори и грејни тела бидејќи постои голем ризик од пожар“, рече таа.

Можеби е полесно да се исушат алиштата на радијаторот, но за потенцијална опасност не заборавајте да проветрувате.

Исто така, покрај ризикот од појава на мувла, покривањето на радијаторот со облека ќе го намали капацитетот за греење на просторијата и може да ви ги зголеми сметките.

Поврзани вести

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Ова е најнездравиот начин за подготовка на јајца

Не е ни чудо ако на спомнувањето на појадокот прво помислите на јајца. Меѓу другото, јајцата се популарен избор за појадок затоа што се фантастичен извор на многу основни хранливи материи.

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...