10 НАЈДОБРИ ФИЛМОВИ ОД 2021: Овие авантури не смеете да ги пропуштите! (ВИДЕО)

На крајот на 2020 година, кога пандемијата влезе во својата нова, уште посмртоносна фаза, беше под знак прашалник дали ќе се вратиме во кината во 2021 година. Оваа година сега е при крај, па можеме да одговориме на ова прашање. Претходните дванаесет месеци секако не беа одлични за нашиот свет, но кога станува збор за седмата уметност, работите се многу подобри од минатата година.

Претходните одложени филмови како „Нема време за умирање“ и „Дина“ конечно ја видоа светлината на денот во 2021 година, а истата година беа објавени многу други квалитетни филмови на холивудските ветерани како Пол Томас Андерсон и Пол Шредер, како и дебитанти во режијата. професија, како што е актерката Меги Гиленхал. Дознајте повеќе за достигнувањата на овие автори, како и за други филмски наслови кои се на нашата листа на 10 најдобри филмови за 2021 година во следните редови….

10. The Souvenir Part II

„Сувенир“ е драма од 2019 година за млад студент по филм, кој започнува романса со многу комплициран и несигурен човек. Во продолжението на овој филм, неговата главна хероина се опоравува од раскинувањето со истиот маж и ја канализира својата болка во креативни цели снимајќи филм за нејзината несреќна љубов.

9. The Lost Daughter

Познатата актерка Меги Гиленхал во своето режисерско деби го адаптираше романот Темната ќерка на популарната италијанска писателка Елена Феранте. Во овој филм, Оливија Колман ја игра Леда Карузо, разведена средовечна жена која заминала на одмор во Грција. На одмор таа е опседната со една млада жена и нејзината ќерка, што ја потсетува на работите кои ги оставила зад себе и на турбулентните години што ги поминала со семејството по раѓањето на првото дете.

8. Red Rocket

Црвената ракета е драма за порно актерот Мајки Сабер кој по професионалните неуспеси оди во родниот град во Тексас, каде што, сепак, никој не е среќен што се вратил. Филмот го режираше Шон Бејкер, авторот на високо ценетите дела „Мандарина“ и „Проектот Флорида“.

7. Дина

Филмската адаптација на научно-фантастичниот роман на Дин Френк Херберт е еден од најголемите кино хитови на годината. Нејзиниот режисер, Канаѓанецот Дени Вилнев, ја префрли приказната од првата половина на книгата на големото платно, која се фокусира на ривалството на две моќни благороднички семејства во далечната иднина, кои се борат за контрола на планетата каде што е највредната супстанција. во универзумот е.

6. The Card Counter

The Card Counter е нов филм на Пол Шредер со Оскар Исак како Вилијам Тел, поранешен припадник на американската војска кој помина осум години во затвор за мачење воени затвореници. Таму ги научил сите коцкарски трикови кои му помогнале да собере средства кога бил ослободен и отишол да ги посети казината низ САД. Духовите од минатото, сепак, сè уште не му даваат мир и го спречуваат навистина да ужива во неговите придобивки.

5. The Green Knight

Во оваа адаптација на средновековната поема Сер Гавејн и зелениот витез, Дев Пател го игра Гавејн, незрелиот внук на кралот Артур, кој, желен да се докаже пред Витезите на тркалезната маса, решава да го прифати предизвикот на мистериозниот зелен витез и да се брани неговиот вујко. „Зелениот витез“ го режираше Дејвид Лори.

4. The Power of the Dog

Во филмот, Кирстен Данст ја игра Роуз Гордон, вдовица која се омажи за добродушниот сточар Џорџ Бурбенк (Џеси Племонс) и се согласува да живее на неговиот имот со него и неговиот харизматичен брат Фил (Бенедикт Камбербач). Фил, од друга страна, не е подготвен да прифати нов член во своето домаќинство и ќе направи се за да ја расипе среќата на својот брат.

3. Memoria

Меморија е необичен филм за една Шкотланѓанка која живее во Колумбија, каде што продава цвеќиња и други растенија. На покана на сопругот на нејзината болна сестра Карен, таа оди во Богота да ја посети. Има, сепак, силен звук, кој ќе продолжи да ја придружува насекаде. Мистеријата на филмот е што само таа може да го слушне овој звук.

2. Licorice Pizza

Новиот филм на Пол Томас Андерсон прикажува 15-годишно момче кое расте во Калифорнија во текот на 70-тите. Главниот лик во филмот на Гери Валентајн го игра Купер Хофман, синот на покојниот Филип Сејмур Хофман, долгогодишниот соработник на Андерсон, додека улогата на 25-годишната девојка во која е вљубен е доверена на Алани Хајм од поп група Хајм.

1. The worst person in the World

Најлошата личност на светот е норвешки филм за девојка која треба да наполни 30 години, а таа сè уште не знае каков живот сака да води. Таа не е сигурна што сака да прави, дали сака да има семејство или со каков маж се гледа себеси. Главната протагонистка на овој филм ја игра Ренате Реинсве, која ја доби оваа награда на Канскиот филмски фестивал.

Поврзани вести

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија. „Сакам да забележам дека...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...