10 најпознати масони во историјата: Се бореа, лекуваа, ја прекроија историјата и границите

Секој може да аплицира за прием во масонството. Членовите на организацијата веруваат во „вистината, толеранцијата, почитта и слободата“.

Порано членовите беа исклучиво „бели“, а денес можат да се приклучат луѓе од сите националности и раси. Жените, теоретски, сè уште не можат да станат членови, но во пракса многу модерни ложи сè уште ги прифаќаат.

Иако хиерархијата е сè уште тајна, повеќето експерти веруваат дека организацијата има 33 степени. Кога ќе влезат во организацијата, новите членови стануваат чираци, а потоа можат да напредуваат сè до големиот мајстор.

Во продолжение список на некои од најважните луѓе кои биле масони:

  • Бенџамин Френклин – Ложа Свети Јован, Филаделфија

Бенџамин Френклин станал член на Ложата Свети Јован во Филаделфија во 1730 година и бил активен во неа повеќе од 50 години. Во 1734 година, тој ја држел функцијата Голем мајстор на Пенсилванија.

Тој ја отпечатил првата масонска публикација, Уставот на масонството, во американските колонии. Таа е една од најретките книги во светот (има само 20 примероци за кои е потврдено дека се автентични). Членството во Редот не влијаеше на неговата улога како пронаоѓач и еден од „основачите“ на САД.

  • Џорџ Вашингтон – Ложа Фредериксбург, Вирџинија

По неговата иницијација во 1752 година во Ложата Фредериксбург во Вирџинија, првиот претседател на Соединетите Американски Држави негувал силни врски со масоните. Познато е дека при поставувањето на камен-темелникот на американскиот Капитол во 1793 година, на тоа место вршел масонски ритуали.

Тој бил член на ложата до својата смрт и на барање на неговата вдовица бил погребан во согласност со масонските обреди. Многу ѕидари, како и членови на витезите Темплари, го посетија неговиот гроб како место за аџилак.

  • Волтер – Ложа на деветте сестри, Франција

Франсоа-Мари Ару е далеку попознат како Волтер. По членството во Ложата на деветте сестри во 1778 година, напишал многу важни книги, меѓу кои „Кандида“ и „Филозофски речник“. Идеите претставени во овие книги значително влијаеле на просветителството и Француската револуција.

Ложата на деветте сестри беше делумно основана од Бенџамин Френклин, кој подоцна го убеди Волтер да ѝ се придружи. Тие двајца цел живот беа блиски пријатели.

  • Волфганг Амадеус Моцарт – Ложа „Чарити“, Австрија

Австрискиот композитор и син на масон, композиторот Волфганг Амадеус Моцарт создаде серија масонски музички дела за време на неговата кариера. Тој се приклучил на масонската ложа „Чарити“ во Австрија во 1784 година.

Многу познати музичари биле масони. Франц Јозеф Хајдн и Моцарт биле во иста ложа, додека Јохан Кристијан Бах им се придружил на масоните во Лондон.

  • Марк Твен – Ложа „Поларна ѕвезда“ бр. 79, Сент Луис

Многу попознат како Марк Твен, Семјуел Клеменс стана член на Ложата Поларна ѕвезда бр. 79 во Сент Луис во 1861 година. Само неколку месеци подоцна, тој го достигна чинот мајстор.

Во романот „Искуствата на Том Соер“, како и во многу други негови дела, Твен ги промовираше масоните опишувајќи ги важните личности во локалната заедница како членови на општеството.

  • Винстон Черчил – Ложа „Обединет Стадхолм“ 1591 година, Англија

Винстон Черчил, кој беше британски премиер во два наврати, им се придружи на англиските масони во 1901 година.

Иако во историјата на неговото семејство имало многу масони, а имал и многу пријатели кои биле масони, активноста на Черчил во општеството била почесна. Забележани се само два случаи кога присуствувал на масонските состаноци и ја напуштил ложата во 1912 година.

  • Хари Труман – Белтон Лоџ, Мисури

По иницијацијата во 1909 година, Труман постигна брз напредок во масонската хиерархија и од 1940 до 1941 година беше Голем мајстор на Големата ложа во Мисури. Во 1945 година, истата година кога ја презеде функцијата претседател, организацијата му го додели чинот масон од 33 степен на Шкотскиот ред.

Труман опиша што му значат масоните во писмото до неговата сопруга во 1939 година.

„Слободното ѕидарство е систем на морални принципи кои го олеснуваат животот со другите, без разлика дали тие го разбираат тоа или не“, напиша тој.

  • Симон Боливар – Ложа „Лаутаро“, Шпанија

Јужноамериканскиот ослободител и политички водач Симон Боливар ја водеше големата борба за независност од Шпанската империја. Во редот бил примен во 1803 година во масонската ложа „Лаутаро“, во Кадиз. Во април 1824 година, тој беше награден со највисок чин во хиерархијата на масоните.

Иако мнозинството може да смета дека е контрадикторно да се дејствува револуционерно со една од главните цели на масоните – зачувување на мирот, се верува дека Боливар дошол до идеја да се бори за независност на еден од состаноците на масоните, каде што се сретнал со други борци за независност во Јужна Америка.

  • Александар Флеминг – Ложа Сент Мери, Англија

По церемонијата на иницијација во 1909 година, шкотскиот биолог Александар Флеминг го открил лековитото дејство на пеницилинот, еден од најчесто користените антибиотици денес. Тој стана мајстор на ложата во 1924 година и ја доби Нобеловата награда во 1945 година.

  • Џон Едгар Хувер – Федерална ложа бр. 1, Вашингтон

Џон Едгар Хувер, најпознатиот директор на Американското Федерално биро за истраги (ФБИ), бил активен ѕидар. Во 1920 година станува член на Федералната ложа во Вашингтон бр. Во 1965 година добил и голем почесен крст, највисоко признание на Шкотскиот ред.

Поврзани вести

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

Зошто облеката не треба да се суши на радијатор?

Секој од разни причини понекогаш се наоѓал во ситуација да има потреба да има повеќе алишта отколку што собира машината за сушење, па се користеле радијатори во зимските месеци.

ФОТО: Вјоса Османи и Линдита Никола меѓу присутните на скопскиот аеродром

На церемонијата за преземање на останките на жртвите од несреќата во Бугарија, на Меѓународниот аеродром во Скопје присуствуваат и високи функционери од Косово и Албанија. Се работи за претседателката...

ВИДЕО: Граѓаните им оддаваат почит на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се собраа голем број граѓани. Тие им оддаваат почит на 45-те жртви во трагичната несреќа во Бугарија.

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...