Поврзи се

Македонија

62-годишник донираше крвна плазма – „Сите треба да се бориме со вирусот ковид-19“

Published

on

За една година ќе излезе во пензија како медицински техничар во болницата во Куманово. 62-годишник Исмаил Алили, животот го поминал работејќи. Сега, освен кокошки, чува и зајаци и гулаби.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Имам и зајак и гулаб. Заедно се тука“.

Пред неколку дена донираше крвна плазма за лекување на заразени од Ковид-19, а покрај домашни животни, одгледува и бавча во неговиот дом во Слупчане.

Н: Не те боли раката кога ја стегаш?
-Не, нормално е сѐ, како да немам ништо. Јас и порано давав крв. Како што ви кажав, 12 пати имам дарувано, ова е 13-тиот.
Н: Дали одгледување на земја ти помогна за подобро здравје?
-Да, секако. Тука е чист воздух. Јас имам и стан во Куманово. Ќерките живеат таму, јас подобро се чувствува тука на село. Чист воздух, поработувам по нешто. И храната и водата се чисти. Храна имаме од бавча, месо од кокошките што ги чуваме.

40 години работел две работи, но не се чувствува изморено. Вели дека работата го направила посилен и поздрав. И на младите им порачува да го направат истото.

„Би им рекол на младите да работат и земјиште, но и да учат. Можат да одат и на училиште и да обработуваат земјиште. Сѐ се може, кога се слободни може. Има време и да учат, и да се образуваат, и да работат. Нашето село живее од земјоделството, но младите не сакаат. Добро е да се работи. Од 2001 година работам во Куманово, но доаѓав тука и обработував земја. Купив и трактор. Сега веќе сум подготвен за пензионирање“, истакна Исмаил Алили.

Освен Исмаил, плазма донираа уште 22 други вработени во кумановската болница, кои претходно биле заразени со Ковид-19. Но, пред да донираат, направиле уште еден тест за коронавирус.

„Сите кои донираат плазма, претходно се тестираат кај нас, ако тестот излезе негативен, тогаш можат да донираат плазма“, посочи Ариф Љатифи.

Тестот на Исмаил излегол негативен, по што тој донирал крвна плазма. Тој повикува неговиот пример да го следат и другите, бидејќи како што вели, само ако си помагаме меѓу себе, можеме да го победиме вирусот.

„Треба да се помага. Не е нешто од кое треба да се плашиме и да велиме дека нема начин да даруваме крв. Има, се прават анализи. Тие не земаат крв без претходно да ги направат потребните анализи. Ги прават анализите, и ако си здрав, треба да дадеш крв. Пациентите имаат потреба од помош. Ние треба да се бориме против пандемијата“, порача Исмаил Алили.

Во нашата земја нема голема заинтересираност за донирање плазма. Досега се обезбедени само 31 единици конвалесцентна плазма. Од нив, 15 се обезбедени преку стандардно дарување крв. Со една единица плазма, од Ковид-19 може да се излекува само еден пациент.

.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

4NEWS.mk

Инспекторите излегоа на терен по новите труења, но сендвичарницата „Гранд Бургер“ не работи

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија