Поврзи се

Балкан

Албанската опозиција утре повторно со голем протест пред Владата

Раководствата на политичките партии кои се дел од обединетата албанска опозиција на вонредна седница одлучија следнот голем протест да го одржат утре со почеток во 19 часот пред Владата во Тирана.

Тоа ќе биде петти по ред голем протест на опозицијата.

Лидерот на Демократската партија, Љуљзим Баша го оценил протестот како извонреден и ја обвинил полицијата за насилство, најавувајќи продолжување на „политичката битка се до ослободување на Тирана и цела Албанија од Владата поврзана со криминалот“.

Поголема група граѓани денеска се собрани пред седиштето на полицијата во Тирана, со барање да бидат ослободени приведените од синоќешниот протест, кој беше преполн со насилни однесувања на демонстрантите, при што од фрлените молотови коктели и други тврди предмети повредени беа најмалку 15 полицајци.

Во очекување на Баша, со насобраните граѓани пред зградата на полицијата во Тирана е неговата сопруга Аурела Баша.

The post Албанската опозиција утре повторно со голем протест пред Владата appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com