Поврзи се

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

Published

on

Ако сите албански партии влезат во Владата, тогаш ќе лобирам Движењето БЕСА да излезе во опозиција. На овој начин генералниот секретар на Движењето БЕСА, Аријанит  Хоџа веројатно сака да испрати предупредување на социјалдемократите. Ова значи дека доколку, како што има најави, од парламентарното мнозинство, но и од новата влада, бидат дел ДПА, Алијанса-Алтернатива и ДУИ, тогаш Движењето БЕСА ќе ја напушти Коалицијата „Можеме“ и ќе замине во опозиција. Аријанит Хоџа вели дека лично тој ќе лобира кај неговиот политички субјект да се случи ова, бидеји смета дека е опасно и штетно Албанците да останат без ниту една опозициска партија.  

-Текстот продолжува по рекламата-

„Сакам да го изразам моето вознемирување, во последните денови во одредени кругови се спомнува опцијата сите албански партии да бидат дел од новата Влада, во име на новите реформи кои не чекаат. Ова според мене не само што е погрешно, туку е и опасно“, вели Аријанит Хоџа.

Од друга страна, Зекирија Ибрахими од Алтернатива, која е во коалиција со Алијанса за Албанците, исто така е против сите албански партии да бидат дел од власта.  Ибрахими порачува, доколку ДУИ не успее да ги исполни главното ветување за прв премиер Албанец, односно доколку не го направат премиер Насер Зибери, тогаш ДУИ треба да замине во опозиција.

Loading...

„Нашите патишта се поделени. Ако го направите Насер Зибери за премиер, ќе добитете нашите 12 гласови. Но, ако не го направите Насер Зибери премиер, вашето место е во опозиција“.

ТВ21 испрати прашање до СДСМ дали последните најави на БЕСА претставуваат проблем во планираното мнозинство. Сепак, од „Бихаќка“ без одговор. Од оваа партија веќе неколку дена го повторуваат истото дека прават стабилно мнозинство за стабилна влада, со партии кои ќе се залагаат за истите принципи.

„Целосно сме согласни за  почитување на договорот од Преспа со Грција, договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија и Охридскиот рамковен договор.  Посветени сме на социјална кохезија, силно и толерантно општество, владеење на правото и согласни сме да се спротиставиме на сите форми на национализам и омраза“, велат од СДСМ.

Инаку, на изборите кои се одржаа на 15 јули коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 пратеници, коалицијата „Обнова на Македонија“ на ВМРО-ДПМНЕ – 44, ДУИ – 15, коалицијата на Алијанса на Албанците и Алтернатива – 12, Левица – два и ДПА – еден мандат. И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се надеваат дека ќе успеат да обезбедат мнозинство и да состават влада.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Средба Заев-Чаба: Пред граѓаните и државата се нови историски можности во евроинтеграциите и економијата

4NEWS.mk

194 нови случаи на Kовид-19 и двајца починати пациенти

Македонија

Нови 194 случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа две лица, оздравени 158 пациенти

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ на протест во сабота против мафијата

Македонија

Филипче: Свесен сум дека медицинските сестри во Инфективна клиника се исцрпени, и затоа дошло до комуникација на повисок тон

4NEWS.mk

Царовска: Утре официјално започнува новата учебна година, физичко присуство за 600 училишта, за останатите онлајн

Македонија

Од здружението на медицински сестри за најавените заминувања од Инфективна: Ако не се реши нашиот статус, ќе имаме уште поголем одлив по пандемијата

4NEWS.mk

Во сообраќајка во Велес, тешко повреден мотоциклист

Македонија

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба затоа што беа злоупотребени

4NEWS.mk

Приведен тетовец за издржување затвор од 3,5 години за дрога

Македонија

Се укинува ПЦР тестот со соедните земји?!

Македонија

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Македонија

Аудио „бомба“ од минатото – Јанкуловска до Ставревски: „Сите ќе завршиме во затвор“

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Трошната колиба ја дели со животните – 36-годишниот Борче живее во влага, без струја и вода

4NEWS.mk

Заев: Со четвртиот пакет мерки не е заборавен никој

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

Македонија

Георгиев: Мислам дека Мицкоски ќе „преживее“

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com