Америка моментално ја тресе најголемиот скандал со шпионажа, а последиците од хаосот би можеле да бидат страшни за целиот свет

Голем број тајни документи на Пентагон кои протекоа во јавноста, а набргу потоа завршија на социјалните мрежи, фрлија ново светло на состојбата на војната во Украина, покажувајќи колку длабоко САД навлегле во руската војска и разузнавачките служби. Меѓутоа, покрај информациите за војната во Украина, беше откриено и дека Америка активно шпионира многу земји, вклучително и нејзините сојузници, кои сега се во паника поради податоците кои, се чини, лесно може да завршат на социјална мрежа како Твитер.

Првите досиеја што стигнаа до јавноста дадоа мрачна оценка за силата на воената машина на Москва. Меѓутоа, американското разузнавање сугерира и дека украинската армија е во тешка состојба.

Разузнавачките извештаи покажуваат дека Соединетите Држави ги шпионираат украинските воени и политички лидери, како и други клучни американски сојузници, вклучувајќи ги Израел и Јужна Кореја.

Протечените документи веќе ги искомплицираа односите со сојузничките земји, предизвикувајќи сомнеж за способноста на Америка да ги чува своите тајни.

Висок американски функционер го нарече истекувањето „масовно разузнавање“. ФБИ започна истрага и ќе се обиде брзо да го пронајде изворот на протекувањето, изјавија официјални лица, според Њујорк тајмс.

Еве што се знае за документите и последиците кои нивното изложување ги имаше низ светот.

Крвавата битка за Бахмут

Според тајните документи, украинската војска била блиску до губење на клучната битка во војната. Запалена е една слаба рута за снабдување на украинските војници кои се борат на улиците на источниот град Бахмут.

Оваа страшна оценка за борбите во Бахмут, една од најдолгите и најсмртоносните битки во руската војна во Украина, се појавува во новата група доверливи документи кои изгледаат детални за тајните на американската национална безбедност.

Проценката опфаќа само еден момент, од крајот на февруари, во сега веќе 10-месечната битка за Бахмут, средно универзитетски и рударски град со мало стратешко значење, но кој двете страни го оптоваруваат со политичко значење.

Градот сега е претежно во урнатини, бидејќи пожарите ги пробиваат зградите и војниците водат жестока битка, блок по блок.

Сепак, поголемата слика не беше тајна. Руските сили ги затворија патиштата за снабдување во февруари, според воените дневни брифинзи и јавните коментари на војниците кои се борат во областа, пред Украина да испрати засилување. Во борбата се вклучија и различни елитни единици.

Оваа борба, која се одржа по пишувањето на разузнавачката проценка, беше успешна во туркањето на руските сили доволно далеку од патиштата за да се овозможи снабдување на трупите во градот и евакуација на ранетите.

Влијанието на Вагнер се протега многу подалеку од Украина

Руската платеничка група Вагнер, позната по својата армија од поранешни затвореници и убиството со чекан на најмалку еден предавник, останува моќна сила, со влијание не само во Украина, туку и во целиот свет, покажуваат документите на Пентагон. Вагнер активно работи на спречување на американските интереси во Африка и го истражуваше проширувањето на Хаити, со понуда да и помогне на владата на земјата да се справи со насилните банди.

Високи американски претставници изјавија дека Федералното истражно биро работи на утврдување на изворот на истекувањето. Официјални лица признаа дека документите се чини дека се легитимни разузнавачки и оперативни извештаи составени од Здружениот началник на Генералштабот на Пентагон, користејќи извештаи од владината разузнавачка заедница, но дека барем еден бил изменет од оригиналот подоцна.

Според еден доверлив документ, платениците на Вагнер тајно се сретнале со „турските контакти“ во февруари, пролизнувајќи се на територијата на НАТО во потрага по оружје и опрема за борба во Украина.

Израелските шпиони поттикнаа протести

Меѓу откритијата во објавените документи на Пентагон е и наводот дека раководството на Мосад, израелската надворешна разузнавачка служба, го охрабрувало персоналот на агенцијата и израелските граѓани да учествуваат на антивладините протести во март.

Високи израелски одбранбени функционери ги негираа наодите од проценката, а „Њујорк тајмс“ не беше во можност самостојно да ја потврди проценката на американските разузнавачки служби.

Израел, каде Бенјамин Нетанјаху се врати на власт во декември, е парализиран од протести и штрајкови откако владата ги претстави плановите за реконструкција на судството во земјата. Предложените реформи, кои беа критикувани и од Соединетите Држави, ќе и дадат на владата поголема контрола врз изборот на судии.

Според објавените документи, лидерите на Мосад „се залагале функционерите и израелските граѓани да протестираат против судските реформи предложени од новата израелска влада, вклучително и неколку експлицитни повици за акција“.

Јужна Кореа

Кога кон крајот на минатата година се појавија извештаи дека Јужна Кореја се согласила да продаде артилериски гранати за да им помогне на САД да ги надополнат своите резерви, таа инсистираше дека нивниот „краен корисник“ е американската војска. Но, внатрешно, главните претседателски помошници на јужнокорејскиот претседател беа загрижени дека нивниот американски сојузник ќе ги испрати во Украина.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното