Американски војник украл арапска принцеза, па ја оженил: Нејзините родители испратиле платен убиец, а потоа се случи ОВА!

Околу 8.500 американски персонал се стационирани во поморската база во Бахреин, а во 1999 година, еден од нив, Џејсон Џонсон, се соочи со воен суд и правни битки за да се ожени со својата сакана девојка од Бахреин, Миријам, која ја запозна во локалниот трговски центар.

Се прашувате зошто судови и проблеми? Едноставно – бидејќи нејзиното целосно име е Миријам бинт Абдула ал-Калифа, односно таа е дел од кралската куќа на калифот. Значи, јасно е дека беше малку проблематично кога Џонсон ја „понесе“ со себе во САД.

И да биде работата уште полоша, проблемот не беше само тоа што Миријам беше член на кралското семејство. Ситуацијата беше дополнително комплицирана од исламската вера на нејзиното семејство, која беше некомпатибилна со мормонските верувања на Џонсон. На Миријам и било забрането да се омажи за некој кој не бил муслиман, а улога играло и тоа што таа тогаш имала само 19 години, а тој 23.

Имаше многу причини зошто да не се гледаат, но сепак привлечноста беше посилна и љубовта растеше. Потоа дојде времето кога Џонсон требаше да се врати во САД.

Тој не се замарал премногу со работи како пасоши или правни документи, туку ја прошверцувал својата девојка во САД со фалсификувани документи и бејзбол капа од Њујорк Јенки на главата. Меѓутоа, кога слетале во Чикаго, службениците за имиграција на САД ја чекале Миријам и ја одвеле во притвор. Таму ја задржале три дена, а на крајот и дале азил бидејќи била загрижена дека може да има големи проблеми со семејството доколку се врати дома.

„Таа не верува дека сега ќе може да се врати дома и таму да биде безбедна“, изјави тогаш на официјалното рочиште нејзиниот адвокат Јан Бејар.

„Сè што направила е да ја напушти земјата каде што не смее да живее со личноста што ја сака“, заклучил тој.

По само неколку недели, парот се венчал, а набрзо нејзиното семејство и испратило писмо во кое и простило што побегнала, но сепак никаде не го спомнале новиот сопруг. И додека успеале да живеат без преголема драма, колегите маринци на Џонсон во еден момент дознале што направил, по што го извеле пред воен суд, го деградирале, поради што на крајот го напуштиле.

Парот потоа отиде да живее во Лас Вегас, каде што се вработи на паркингот за богати гости на казино клубови. Но, семејството на Миријам не заборави на нив. Напротив, ФБИ подоцна дозна дека платиле половина милион долари на убиец за да ја пронајде Миријам и да ја убие.

И додека се чинеше дека сега конечно можат да живеат понормален живот, Џонсон изјави за Асошиејтед прес дека неговата сопруга во еден момент станала повеќе заинтересирана за забавите во Лас Вегас отколку да живее со нејзиниот сопруг.

Како шлаг на тортата, таа ги потрошила парите што ги заработила откако излезе продавајќи ја својата приказна за филмот „The Princess and The Marine“.

До 2003 година, романсата заврши на улиците на Лас Вегас, а во 2004 година, Џонсон потпиша документи за развод. „Уживав во секоја минута со неа. Длабоко во себе, таа знае дека ја сакав повеќе од било што во мојот живот“, рече тој тогаш.

Поврзани вести

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете земји, со акцент на темите кои ги опфаќаат ново-формираните работни...

Дали пуканките се едни од најздравите закуски?

Пуканките се една од најпопуларните закуски. Сепак, честа дилема е дали пуканките навистина се една од најздравите закуски? Пуканките се навистина одличен избор за грицкање доколку не сакате да...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...