Анкета на АКСИОС: Мицкоски 18,7%, Заев 11,8% доверба кај народот

Институтот „АКСИОС“ во периодот од 10.11 до  14.11.2021 година спроведе теренско истражување на територија на цела Република Северна Македонија. Истражувањето е спроведено на нарачка на „Институтот за Социолошки истражувања, иницијатива ЛОГОС“.

Истражувањето е спроведено на примерок од 1123 испитаници на територија на цела Република Северна Македонија.

Статистичкта грешка на истражувањето е околу 2%.

Во кој политичар имате најголема доверба?
Зоран Заев11.8 %
Христијан Мицкоски18.7 %
Али Ахмети6.1 %
Зијадин Села5.5 %
Африм Гаши1.9 %
Билал Касами2.3 %
Мендух Тачи1 %
Димитар Апасиев4.8 %
Друг9.5 %
Не знае/ не сака каже20.6 %
Ниту еден17.8 %
Доколку утре се одржат парламентарни избори за која политичка партија би гласале?
СДСМ15.1 %
ВМРО-ДПМНЕ21.3 %
ДУИ7.2 %
Алијанса за албанците5.9 %
Алтернатива2.2 %
Движење БЕСА2.4 %
Левица4.8 %
ДПА1.1 %
Други6.5 %
Не знае/ не сака да каже18.3 %
Нуту една15.2 %
Дали сметате дека Зоран Заев треба да си поднесе оставка од премиер на Република Северна Македонија?
Не треба да си поднесе оставка од премиер22.5 %
Да треба да си поднесе оставка од премиер61.8 %
Не знае/ не сака да каже%
Дали мислите дека владата на Република Северна Македонија има сили за позитивни промени во државата?
Ќе има промени на подобро20.8 %
Нема да има промени подобро64.3 %
Не знае/ не сака да каже14.9 %

Поврзани вести

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на Скопскиот аеродром. Почит на загинатите им оддадоа претседателот...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија пристигнаа, а останките во моментов ги пречекува висока државна делегација....

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје, од каде ќе бидат упатени кон нивните домови и вечни...

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...