Свет
25,715,090
Вкупно активни случаи
Updated on 22/01/2021 12:25 12:25
Македонија
11,676
Вкупно активни случаи
Updated on 22/01/2021 12:25 12:25
Македонија
2,754
Вкупно починати
Updated on 22/01/2021 12:25 12:25
Македонија
75,387
Вкупно оздравени
Updated on 22/01/2021 12:25 12:25

Деск 2

Земјотрес со јачина од 4.5 степени во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала почувствуван е денеска во 8:19 часот во близина на албанскиот пристаништен град Драч. -Епицентарот е на...

Британската кралица ќе прими вакцина против коронавирусот

Британската кралица Елизабета Втора би требало да ја прими вакцината против Ковид-19 во следните недели, а потоа да открие дека го сторила тоа со...

МИТ создаде формула за пресметка на веројатноста од зараза со короннавирусот

Кои се шансите некој да добие коронавирус зависи од голем број варијабли… Од тоа – колку време една личност е изложена на вирусот, колку...

Борис Тадиќ е позитивен на коронавирус

Лидерот на Социјадемократската партија и поранешен претседател на Србија, Борис Тадиќ објави дека е позитивен на коронавирусот. – Синоќа ги добив резултатите од тестот, кои...

Италијанската полиција заплени дрога во пакети со налепници од цртани филмови

Тројца албански државјани на возраст од 26, 39 и 45 години се уапсени во италијанскиот град Римини, откако кај нив биле пронајдени 275 килограми дрога. Двајцата од...

Ќе го превртам секој камен за вакцината да стигне во Албанија

Премиерот на Албанија, Еди Рама на пат кон САД на Твитер напиша дека оди да ја обезбеди што побрзо вакцината против коронавирус. Еди Рама преку...

Спектакуларно слетување на авион на автопат додека возеа автомобили (ВИДЕО)

Без жртви и без повредени помина слетувањето на еден авион во Минесота (САД). Додека возеа автомобили по автопатот, авионот слета меѓу нив. Засега не...

Рекорден број новозаразени во САД

Дневниот број на новозаболени од коронавирусот во САД достигна рекордни 228.000, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс. Со ова е урнат рекордот од четвртокот, кога...

Европол предупреди на лажни вакцини против Ковид-19

Европската полициска служба (Европол) предупреди денеска за опасност од измами за организиран криминал, поврзани со вакцините против Ковид-19, вклучувајќи и можност криминалци на продаваат...