БЕЗБЕДЕН И ЕФИКАСЕН НАЧИН ДА ГИ ЗАШТИТИТЕ РАСТЕНИЈАТА ВО ЗИМА: Овие трикови вредат злато!

Грижата за растенијата се интензивира во текот на зимата, особено ако сакате повторно да ја дочекаат пролетта и топлите денови. Еве неколку многу корисни совети како да ги третирате вашите растенија за да останат здрави и да напредуваат во текот на зимата.

Прво проверете ги!

Уверете се дека вашите растенија се здрави пред да ги внесете во куќата, а ако има исушени лисја или гранчиња, искинете ги и фрлете ги. Полесно ви е да ги надополнувате растенијата т.е. додајте им ѓубриво додека се надвор, наместо кога ги внесувате во куќата. Искористете го овој потег, па направете го тој дел од работата и тогаш вие и цвеќињата бидете мирни до пролет.

Треба да најдете соодветно место за нив

Можете да чувате цвеќиња во ходникот ако имате простор за растенија, но само ако до нив допира светлината, бидејќи повеќето видови цвеќиња сакаат да бидат изложени на сончева светлина.

Во зима, не полевајте ги премногу често

Веќе не мора често да ги полевате цвеќињата, како што правевте во текот на летото. За повеќето видови, наводнување двапати неделно е доволно, а за некои само еднаш. Притоа внимавајте цвеќињата да не се полеваат со вода од чешма, туку со вода на собна температура.

Погрижете се цвеќињата и лисјата од соседните саксии да не се допираат.

Поврзани вести

Благо намалување на нивото на реките, водостојот на природните езера ист како вчера

 Водостоите кај дел од реките во земјава се над просекот за јануари, но бележат благо намалување во споредба со вчера. За разлика од нив, резултатите од последните мерења направени од Управата за...

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.