БИТКОИН ПОВТОРНО СКОКНА: Порасна за 5 отсто за еден ден и надмина 44.000 долари

Цената на биткоинот постепено расте по остриот пад, надминувајќи 44.000 долари во средата, покажаа податоците од берзата за криптовалути Binance.

Цената на биткоинот се зголеми за 5% на 44.078 долари во средата.

Биткоинот постепено се опоравува по загубите минатата недела кога вредноста на криптовалутите падна за речиси 13%.

Аналитичарите велат дека падот е предизвикан од објавувањето на детали од состанокот на Федералните резерви на САД во декември, за кои инвеститорите предвидуваа дека ќе има негативно влијание врз високоризичните средства. Друг фактор беа немирите во Казахстан, каде што се ископува над 18% од глобалниот биткоин.

До крајот на 2021 година, цената на биткоинот се зголеми за 1,6 пати, од 28.900 долари на 46.200 долари. Во ноември го достигна својот историски максимум од 69.000 долари и од таму почна да опаѓа. Девалвацијата е 5% од почетокот на годинава.

Поврзани вести

27 јануари – Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2022 година (четврток), Свети Сава е неработен ден за...

Ова е најплатениот музичар за 2021 година- заработил вртоглава сума

Брус Спрингстин, со заработка од 590 милиони долари е прогласен за најплатен музичар за 2021 година, објави списанието „Ролинг стоун“. Најголем дел од заработката е од продажба на своите...

Александар Николоски избран за потпретседател на Европската народна партија во ПС на Совет на Европа

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска на првиот ден од зимската сесија на Парламентарното Собрание на Совет на Европа, која се одржува во хибриден формат, поради пандемијата, е избран за потпретседател на...

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се во дводневна официјална посета на Софија. Во Бугарија ќе биде одржана заедничка меѓувладина...

Најважното

Премиерот Ковачевски утре на средба со бугарскиот претседател Румен Радев

Владина делегација составена од 16 министри, членови на кабинетот и премиерот Димитар Ковачевски од денеска се...

Какво време не очекува следниве денови?

Во следните денови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Голем пожар во Битола – гори фабрика

Голем пожар во Битола, како што јавува репортерот на 4NEWS.mk станува збор за пожар во производствен погон. Пожарот избувнал...

Еве каква временска прогноза не очекува во следните денови

Во следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Денес и утре особено во северните...

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито

Сончево со мала до умерена облачност, многу студено и ветровито. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.