Чварките во Македонија над 1500 денари: Некогаш храна за сиромашните, а сега деликатес што се купува по грам

Претходните месеци се одеше нагоре, но високо на листата на намирници е цената на свинската маст, а со тоа и чварките. Низ Македонија сега треба да издвоите над 1.500 динари за килограм од овој автентичен домашен производ, па овие свински бонбони полека стануваат луксуз на трпезата. Некогаш храната за сиромашните сега стана деликатес што се продава по грам.

„Не се сеќавам дека некој некогаш купил килограм чварки. Претежно сите ги земаат во оние мали кутии од 200 грама кои чинат околу 150 денари“, велат производители.

Правењето добри чварки не е наука, потребна ви е само добра и дебела свиња. Мора да биде полна со маснотии, кои подоцна се цедат и се пржат.

Не постои тајна за подготовка на чварки, тивок оган и мешање неколку часа додека не ве заболат рацете за да чварките се румени, имаат мирис е се крцкави.

Нема сомнеж дека Македонија е уникатна и по чварките, бидејќи за овој деликатес нема англиски превод, но како што потврдија европските експерти, тие секако се синоним за добар вкус и неодолив залак.

Но дали во Македонија се најдобрите? Потврдата дека најдобро се прават во Србија  стигна пред неколку години од Меѓународниот институт за вкус и квалитет од Брисел. Овој уникатен пецијалитет предизвика воодушевување кај странците.

Се уште ни се свежи сеќавањата дека пред 5 години чварки купувавме за 500 денари, но тоа беше време кога никој од нас не ни помислуваше дека ни претстои пандемија со коронавирус, па војна помеѓу Русија и Украина, па санкции, ценовни шокови, инфлација…

Ако ви се скапи, еве и начин како да ги подготвите:

Подготовка:

1. Ја исецкав сланината на парченца и ја префрлив во сад. Ја правев на две тури. Во садот ставив 1 чаша вода и оставив да си крчка.

2. Кога водата испари и почна да се запржува сланината, промешувам почесто. Во чиста, миена и добро сушена тегла ја собирам процедената сланина. Од оваа количина добив 2 тегли сало.

3. Неколку пати ја повторувам постапката. Не ги прегорувам многу, за да може салото да испадне бело.

Пред крајот, на препорака од пријателка, на едната тура и додадов 1/2 филџанче млеко. Оставив уште малку да се покрчка промешувајќи. Млекото ќе испари.

4. Префрлете ги цедените и готово пржените чварки во поголем сад каде ќе ги посолите. Промешајте убаво секаде да се посолат убаво. Оставете да изладат, па соберете во кутија каде ќе ги чувате.

На здравје!

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1
spot_img

Најважното