Дали моторот смее да работи додека се полни гориво?

Можеме ли да наполниме гориво додека работи моторот на автомобилот? Одговорот е – најдобро, не!

Имено, иако веројатноста за избувнување на пожар е минимална, оставањето на моторот да работи ја зголемува можноста за палење на испарувањата од горивото доколку дојде во допир со статички електрицитет.

Затоа е најбезбедно да го исклучите моторот на автомобилот за да избегнете најмала можност за пожар.

Како што е познато, ризикот од пожар е да ги запали испарувањата, а не самата течност, што на крајот може да доведе до експлозија.

Друго прашање е дали самиот мотор може да се оштети ако работи моторот додека се полни гориво? Секако, ризикот од предизвикување пожар е поголем од евентуалното оштетување на возилото.

Сепак, дури и ако возилото не е оштетено, тоа не значи дека оваа практика нема да предизвика проблеми. Иако ова не е нужно лоша работа за вашиот автомобил, може да го вклучи тоа досадно светло за „проверка на моторот“ бидејќи автомобилите се дизајнирани да детектираат дури и најмало истекување на пареа на бензин од резервоарите за гориво, линиите за гориво и моторите.

Ова може да се случи кога ќе ја ставите млазницата во вратот за полнење гориво. Компјутерот во возилото детектира испуштање на пареа и ја вклучува ламбата „check engine“.

Поврзани вести

Ковачевски награди пожарникар од Бугарија кој летоска гаснеше пожари во Македонија

На годишната церемонија "Достојни Бугари" премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски му врачи наградата на пожарникар кој летоска гаснеше пожари на истокот од Македонија, јавува ТВ21. На церемонијата пристуствуваа...

Марихуаната може трајно да го оштети мозокот

Се сеќавате ли на оние опиени момци кои ги поминуваат деновите во соба или возило завиткано во чад од марихуана, способни само да бараат нов џоинт? Не е ни чудо ако не...

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...