Дали најскапата слика во светот е автентична? Музејот Прадо тврди дека не е

Кустосите од музејот Прадо се изјаснија за автентичноста на сликата на Салватор Мунди, чие авторство му се припишува на Леонардо да Винчи.

Од моментот на нејзиното откривање, сликата предизвика дебати за тоа дали е вистинскиот Леонард, а Кристи ја продаде на саудискиот министер за култура Бадр бин Абдула во 2017 година за чудесни 450 милиони долари.

Но, кураторите од Прада не се согласуваат со колегите од Кристи, ниту со сите оние експерти кои тврдеа дека Салватор Мунди е оригиналното дело на познатиот уметник од ренесансата, пренесува Си-Ен-Ен.

Каталогот на изложбата на Леонардо и копија од Мона Лиза, која може да се види во Мадрид до 23 јануари 2022 година и која се фокусира на копија од Мона Лиза од музејот Прадо, ја доведува во прашање автентичноста на саудиската слика.

Тоа е, исто така, најострата критика на автентичноста откако сликата е продадена за највисока цена во историјата.

Според Прада, сликата се смета за дело „припишано на работилницата на Леонард или овластено или надгледувано од него“, наречено верзија на Кук бидејќи била купена во 1900 година од Френсис Кук од Лондон.

Кустосот на Прада, Ана Гонзалес Мозо, во својот текст коментира дека некои експерти веруваат дека денес постоел изгубен прототип на сликата, додека други сметаат дека верзијата на Кук е оригиналот. Сепак, таа тврди дека не постои прототип на Леонард.

Мозо вели дека друга копија од сликата на Салватор Мунди, таканаречената верзија на Ганај (1505-1515), е најблиску до изгубениот оригинал на Леонардо.

Беше купен од маркизот Де Ганај во 1939 година, продаден во 1999 година и сега се наоѓа во анонимна приватна колекција. Кураторот тврди дека вештиот уметник од работилницата на Леонард кој ја насликал верзијата на Ганај на сликата на Салватор Мунди е одговорен и за раната копија на Мона Лиза (1507-1616) чувана во Прадо.

Воведниот есеј на изложбениот каталог на Прадо го напиша Винсент Дељевин, куратор на важната ретроспектива на Леонардо во Лувр во 2019 година. Тој дискутира за различни ставови за Саудиј Леонард, оградувајќи се од сопственото мислење, иако предупредува на детали со изненадувачки слаб квалитет.

Минатиот месец, Дељевин одржа и онлајн семинар за Институтот Кортолд во Лондон за предизвиците на организирањето на ретроспективата на Леонард пред две години. За саудиското сликарство, меѓу другото, рече дека иако „сликата е интересна, таа не е најлична композиција на Леонардо“. Кураторот од Лувр, исто така, на семинар во Куртол рече дека „би било добро да се изложи сликата на Заливот до крајот на прекрасната верзија на Ганај на високо ниво“. Сликата на Ганај е вклучена и во изложбата на новата изложба во Прадо. Дељевин во својот каталог заклучува: „Се надеваме дека идната изложба на сликата на постојана поставка ќе овозможи таа повторно да се анализира со поголема објективност“.

Поврзани вести

ПОРАДИ ОВА, ХОРОСКОПСКИТЕ ЗНАЦИ ГО ГУБАТ ТЛОТО ПОД НОЗЕТЕ: Стрелецот не поднесува осаменост, Овенот кога го игнорираат…

Животот понекогаш не доведува во тешки ситуации со кои не можеме да се справиме на вистински начин. Некои бараат помош од пријател, а некои сакаат да поминат низ бура која ја преплавила...

2022 Е ГОДИНА НА ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ: Магичната серија 2-2-2 им носи успех и луда среќа на овие знаци!

2022 година ќе биде година на големи промени. Специфичен е од повеќе причини, особено поради тоа што го красат три пара. Оваа серија има посебно значење и моќ, велат нумеролозите.

ОВА СЕ НАЈПОЗНАТИТЕ СРПСКИ ВАМПИРИ: Плашеле, заразувале и давеле луѓе, а еден од негова вдовица барал многу НЕОБИЧНА РАБОТА!

Во Србија за прв пат се документирани вампири, односно починати кои имале надуени лица и тела, изразени очи, долга коса и нокти, кои оживуваат и прогонуваат членови на нивното семејство и заедница!

Среде Пекинг се пејат песни од Тоше Проески

На социјалната мрежа се појави видео на кое се гледа како уличен музичар од Кина го пее познатиот хит на македонската музичка ѕвезда Тоше Проески. „Još uvijek sanjam da...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...