Дали Палатата крие нешто? Луѓето на интернет се убедени дека нешто и се случило на кралицата Елизабета!

Како најстар и најдолг владетел на земјата, кралицата Елизабета Втора беше сведок на се. Од Втората светска војна, бројни неволји, преку деколонизација, Брегзит, Мегзит сè до пандемијата. Годинава таа ќе го одбележи својот 96-ти роденден, како и 70-годишнината на британскиот трон.

Додека повеќето луѓе на нејзина возраст веројатно планираат убава забава за пензионирање, кралицата Елизабета сè уште е на власт… Но, дали е навистина така?

На одредени веб-страници, кралицата стана предмет на теории на заговор – дека таа всушност умрела тајно, а палатата тоа го крие. Тоа, пишува Слејт, отвора прашања од типот – зошто би го направиле тоа, како воопшто би функционирало и – за што се зборува?!?

Дали англиската кралица е мртва или не?

Официјално не е. Палатата планира голема забава по повод нејзините 70 години на тронот. Оваа годишнина е наречена платинест јубилеј, а кралицата Елизабета ќе биде првиот британски монарх што ќе го прослави, за што секако е потребен посебен пудинг.

И не е шега, на 10 јануари започна „Натпреварот за платинести пудинг“ со цел да се најде пудинг што е соодветно празничен за оваа пригода. Победникот на натпреварот ќе биде поканет на јубилејната прослава.

Ако кралицата планира да јаде пудинг оваа година, зошто луѓето велат дека таа е веќе мртва?

Кралицата ги намали своите јавни настапи откако заврши во болница минатиот октомври. И покрај нејзината возраст, хоспитализацијата и прекинот на јавните настапи ја заинтригираа јавноста, бидејќи таа беше во болница само два пати во речиси 20 години. Кралските експерти го коментираа тоа, велејќи дека „кралицата влезе во нова фаза“ и дека најверојатно нема да ја видиме до февруари.

Тоа не е убедлив доказ…

Точно, не е многу убедливо. Но, ако нешто научивме, тоа е дека теориите на заговор успеваат дури и со уште помалку докази, пишува новинарката на Slate, Рејчел Хемптон.

Значи, никој не мисли дека кралицата е мртва?

Не толку брзо… Неколку „претприемнички истражители“ отидоа дотаму што сугерираа дека минатогодишната божиќна порака на кралицата била всушност лажна, односно дека со помош на вештачка интелигенција, лицето на кралицата било „насадено“ на друго лице.

Поврзани вести

Ковачевски награди пожарникар од Бугарија кој летоска гаснеше пожари во Македонија

На годишната церемонија "Достојни Бугари" премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски му врачи наградата на пожарникар кој летоска гаснеше пожари на истокот од Македонија, јавува ТВ21. На церемонијата пристуствуваа...

Марихуаната може трајно да го оштети мозокот

Се сеќавате ли на оние опиени момци кои ги поминуваат деновите во соба или возило завиткано во чад од марихуана, способни само да бараат нов џоинт? Не е ни чудо ако не...

Бектеши и Лорер потпишаа Меморандум за разбирање за промоција и инвестициска соработка на малите и средни претпријатија од Северна Македонија и Бугарија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница на македонската и бугарската Влада потпишаа Меморандум за...

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков истакна дека „постојат држави како што е Република Северна Македонија каде што индивидуалните права се остаруваат...

Најважното

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на заедничката прес конференција во Софија со премиерот на Бугарија, Кирил Петков...

Ковачевски: Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија

Димитар Ковачевски и Кирил Петков на заедничка прес конференција рекоа дека во Скопје и Софија се разговарало за политичките прашања меѓу двете...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

Денеска на прес конференцијата меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков беше посочено дека се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...