Дали забележавте дека бананата секогаш има шифра 1 на секоја ВАГА за мерење на овошјето? Па, ова е причината ЗОШТО!

Дали некогаш сте се запрашале зошто бананите се наоѓаат во речиси секоја продавница на вагата со шифра на првото место?

Причината лежи во популарноста и продажбата.

Имено, бананите се меѓу најпродаваните производи во продавниците, како во големите трговски центри, така и во малите локални продавници.

Бананите се достапни во текот на целата година и секогаш добро се продаваат, без разлика во кое време од годината, колку им скокнала цената и каде точно се наоѓа продавницата во која се продаваат.

Затоа е најпрактично да им се даде број еден за клиентите да не ги бараат долго време. Азбуката има врска со тоа, пишуваат некои медиуми, но предноста во овој случај е продажбата и популарноста на тоа овошје, бидејќи, на пример, ананасот или авокадото обично не се пред бананите на вагата.

Во 2013 година, американскиот малопродажен синџир Walmart откри дека бананите се најпродаваниот производ во нивните продавници.

Science Meets Food пишува дека бананата е најпопуларното овошје во светот и дека е четврта највредна прехранбена култура во светот, веднаш зад пченицата, оризот и млекото.

National Geographic пишува дека бананите сочинуваат приближно 75 отсто од трговијата со тропско овошје и дека годишно се јадат повеќе од сто милијарди. Тие се и најизвезуваното овошје во светот.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...