Поврзи се

Свет

Дански тинејџер штрајкува со глад за похрабра климатска политика

Published

on

Данскиот студент Микел Брикс стапи во штрајк со глад со цел да ги предупреди политичарите на нужноста од донесување на похрабри климатски политики.

– Сакам политичарите во Данска да се разбудат и конечно нешто да направат за климата, посочи 19-годишниот Брикс.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тој наведе дека ќе штрајкува со глад до 5 јуни, кога се одржуваат парламентарните избори во Данска.

– Предолго се игнорира климатската криза, но сега барем се зборува за тоа. Сега треба да се повлечат правите потези, истакна Брикс

Тој штрајкот со глад го почна во вторникот, истиот ден кога премиерот на Данска, Ларс Локе Расмусен го објави датумот на парламентарните избори.

Според анкетите, данските гласачи најзагрижени се за климатските промени и животната средина како на парламентарните така и на изборите за Европскиот Парламент.

Брикс посочи дека протестите за климата инспирирани од шведската 16-годишна активистка Грета Тунберг влијаеле и врз данските политичари кои се свесни дека младата генерација сериозно е загрижена за климата.

МИА

The post Дански тинејџер штрајкува со глад за похрабра климатска политика appeared first on ТВ21.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри