Поврзи се

Македонија

Деца раѓаат деца – Дестани: Не е само психолошки, туку и општенствен проблем

Бројот на несакани бремености кај малолетни девојчиња во Македонија секоја година наизменичен. Според податоците од Гинеколошката болница Мајка Тереза во Скопје, во 2019 до септември се регистрирани 40 случаи, во 2018 родиле 82 девојчиња под 18 годишна возраст, во 2017 имало 76 вакви случаи а во 2016 84 девојчиња станале мајки. Гинекологот Викторија Јовановска вели дека раѓањето на рана возраст е ризично бидејќи, како што вели , репродуктивните органи се уште не се доволно развиени.

Но зошто се случуваат несакани бремености кај малолетни девојчиња? Психологот  Едлира Дестани вели дека не станува збор само за психолошки проблем туку општествен за што треба да реагираат институциите.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според психологот Дестани, проблематиката не е само во бременоста на рана возраст туку има и многу случаи кога девојчињата абортираат на рана возраст. Според податоците на Гинеколошката клиника Мајка Тереза во Скопје, девојчиња кои  најчесто остануваат бремени на рана возраст се девојчиња од ромската заедница.

Извор: ТВ21

Реклама
Македонија

Ни 30% од државата нема канализација – треба ли да се стремиме кон Eвропа без канализација?

Македонија

Внимателно со „Малиот шенген“ – СКСЗМ: Не треба да и се наштети на економијата на земјава

Македонија

Што се случи во петокот во Охис? Објаснува Макрадули во #10минути на ТВ21

4NEWS.mk

Косово: ЦИК ќе ја чека одлуката на Врховен суд за гласовите од Србија

Македонија

Зошто граѓаните се жалеа, а истражувањето покажа дека нема штетни материи во воздухот? Одговара Макрадули во „10 минути“

4NEWS.mk

МААЕ откри збогатен ураниум на непријавена локација во Иран

Македонија

Што друго опасно има освен Линдан во Охис? Одговара Макрадули во „10 минути“ на ТВ21

4NEWS.mk

Макрон го пречека Пендаровски

4NEWS.mk

Полска ја прослави годишнината од независноста палејќи знаме на ЕУ

Македонија

Макрадули: Разочаран сум бидејќи пропадна тендерот за филтри на РЕК Битола

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com