Поврзи се

Македонија

Деца раѓаат деца – Дестани: Не е само психолошки, туку и општенствен проблем

Published

on

Бројот на несакани бремености кај малолетни девојчиња во Македонија секоја година наизменичен. Според податоците од Гинеколошката болница Мајка Тереза во Скопје, во 2019 до септември се регистрирани 40 случаи, во 2018 родиле 82 девојчиња под 18 годишна возраст, во 2017 имало 76 вакви случаи а во 2016 84 девојчиња станале мајки. Гинекологот Викторија Јовановска вели дека раѓањето на рана возраст е ризично бидејќи, како што вели , репродуктивните органи се уште не се доволно развиени.

Но зошто се случуваат несакани бремености кај малолетни девојчиња? Психологот  Едлира Дестани вели дека не станува збор само за психолошки проблем туку општествен за што треба да реагираат институциите.

-Текстот продолжува по рекламата-

Според психологот Дестани, проблематиката не е само во бременоста на рана возраст туку има и многу случаи кога девојчињата абортираат на рана возраст. Според податоците на Гинеколошката клиника Мајка Тереза во Скопје, девојчиња кои  најчесто остануваат бремени на рана возраст се девојчиња од ромската заедница.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

„Бетонските бариери како воена тампон зона“ – Исмаили: Има други начини како да се реши проблемот

4NEWS.mk

Чулев: МВР ќе ја испита автентичноста на видеото „Оро“ во Чаир

Македонија

Ќучук: Од самиот почеток ја признаваме Македонија, и сме за ЕУ и НАТО – тоа го должиме на нашите поколенија

4NEWS.mk

Авганистан ослободи 100 талибански затвореници по прекинот на огнот

Македонија

„Македонија ги има преземено вистинските чекори во справување со коронавирусот, исто како и европските држави“, вели Ќучук

Македонија

„Од техничка влада не може да се очекуваат реформи, со нефункционален парламент може да се променат важни демократски принципи“, смета Ќучук

Македонија

„Парите да одат директно кај бизнисите и граѓаните во справување со коронавирусот“, бара европатеникот Ќучук

4NEWS.mk

Полска: Се истражува лек за Ковид-19 заснован на имуноглобин

4NEWS.mk

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

4NEWS.mk

Повторно висок број на заразени, Комисијата утре ќе одлучува за рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Семејството Стајиќ, сопственици и основачи на Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на Емилија Динева

4NEWS.mk

56-годишен скопјанец ограбен од љубовницата која ја запознал на интернет

Македонија

Американскиот бренд GUESS со моно бренд продавница во Македонија

4NEWS.mk

Сведоштво на лекарот кој ја изврши експлантацијата на срцето на Емилија

4NEWS.mk

Димитров: Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката

4NEWS.mk

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник – 4 починати, 19 новозаболени и 16 оздравени

4NEWS.mk

Мајската пензија ќе се исплаќа од 27 мај

4NEWS.mk

Емилија Динева е жената хероина која спаси три животи со донирање на нејзиното срце и бубрези

4NEWS.mk

СДСМ: 100.000 граѓани добиваат платежни картички од 9.000 денари за купување на домашни производи

Македонија

Фешн Груп донираше на Институт за јавно здравје апарат што ќе прави тестови за Ковид-19 за 30 минути

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама