Поврзи се

Македонија

Димитров: Преговорите со ЕУ почнуваат на крај на годината, ДУИ очекува „голем празник“, АА и ВМРО-ДПМНЕ се жалат за „краткото време“

Published

on

Добивањето датум за почеток на преговорите конечно се чини дека ќе се случи на крајот од годинава. Ова го најави екс министерот за надворешни работи, Никола Димитров пред пленарната седница на која треба да се гласа програмата и составот на идната влада кога се очекува тој да биде избран за иден вицепремиер за европски прашања.
Димитров ова го најави врз основа на неколку сигнали што ги добил од ЕУ.
Никола Димитров, Иден Вицепремиер за европски прашања
(…)
Првиот кој беше предложен за вицепремиер за европски прашања од редовите на ДУИ, Артан Груби очекува “голем празник“ од денешната седница.
Артна Груби, Прв вицепремиер за европски прашања
Очекуваме голем празник за сите граѓани.
Опозицијата со критики за краткото време за разгледување на владината програма. Пратеникот на АА, Халил Снопче рече дека доколку имало повеќе време, ќе нашол 90 точки од програмата кои воопшто не можат да се реализираат.
Халил Снопче, Пратеник на АА
Оваа програма е невозможно да се реализира. Ако имавме повеќе време да ја разгледаме, јас ќе предложев над 90 точки кои не можат да се реализираат. Со полна одговорност го кажувам ова и со цела своја скромност.
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да гласа. Пратеничката Гордана Силјановска се пожали иако седницата беше најавена за викендот.
Гордана Силјановска, Пратеничка, ВМРО-ДПМНЕ
(…)
Екс министерот за образование и наука, Арбр Адеми од ДУИ, вели дека најсилната точка на програмата се реформите во образованието.
Арбр Адеми, пратеник на ДУИ
Станува збор за усогласена програма меѓу двете најголеми партии кои ја сочинуваат владината коалиција. Јас очекувам таа програма да се оствари. Еве на пример во делот за образование има добри работи и позитивни со кои можеме да постигнеме успеси.
Во меѓувреме, Фатмир Бесими кој е предложен за министер за финансии, и Насер Нуредини, предложен за министер за животна средина, без одговор на прашањето, што очекуваат од денешната седница.

-Текстот продолжува по рекламата-

.

Loading...

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Венко Филипче за Сител: Од ноември можно зголемување на број на класови со физичко присуство

Македонија

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

4NEWS.mk

Под посебни епидемилошки мерки, почна учебната година во Црна Гора

Македонија

Захариева: Добрососедските односи се критериум за членство во ЕУ, прашањето за Гоце Делчев мора да се реши

4NEWS.mk

Крводарителска акција со граничната полиција во Делчево

Македонија

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

4NEWS.mk

Најмалите ученици тргнаа на настава, но без ветената целодневна и со посебни протоколи

Македонија

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

4NEWS.mk

Лејкерси го добија првиот финален меч против Мајами

Македонија

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com