Поврзи се

Македонија

Доделени наградите 8 септември – Љуљзим Вренези добитник на наградата за животно дело

Published

on

Долгогодишниот натпреварувач во борење кој сега работи како тренер Љуљзим Вренези е годинешниот добитник на наградата за животно дело од областа на спортот. Тој активно се натпреварувал 28 години, а како тренер со негови борачи идната година оди на Олимписките игри во Токио.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Ми претставува огромно задоволство фактот што јас сум добитник на наградата 8 Септември. Без сомнение ова е најголемата наградата што сум ја добил во мојот живот. Се надевам дека ќе ве израдуваме и на Олимписките игри во Токио со медал“, вели Љуљзим Вренези.

Награда 8 Септември добија и уште четворица  спортски работници и тоа Сократ Ефтимовски во борење, Бесник Мурати карате, Ванчо Јовановски ракомет и Ѓорги Вучков атлетика, со што им се оддава признание за нивната посветеност во спортот.

Loading...

Од Агенцијата за млади и спорт најавија дека и во иднина ќе продолжи поддршката за сите спортски работници кои со своите успеси ја промовираат државава во други земји. Заменик директорот Измит Нура рече дека добивањето на ова признание е потврда за нивниот труд и посветеност во спортот.

„Преку вашата улога во претставувањето и афирмирањето на Република Северна Македонија во меѓународни рамки сте придонеле за јакнење на националната свест и за промоција на нашата држава во светот, за што сите се гордееме“, посочи Измит Нура.

Наградата 8 септември се доделува секоја година на спортски работници кои имаат исклучителен придонес во развојот на спортот, афирмација и промоцијата на земјава на меѓународен план.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Нов четврти пакет помош од Владата: 31 мерка во вредност од 470 милиони евра

Македонија

90% од занаетите изумираат, заминуваат во историјата – Мичо, последниот производител на јажиња во Кичево

4NEWS.mk

Физички напад и грабеж во Скопје

Македонија

21 век, а струшки села без вода за пиење – Жителите разочарани: „Полошо може да биде, подобро не“

4NEWS.mk

Речиси еден милион починати од корона вирусот во светот

Македонија

Кичевци протестираа со возила против поскапувањето на струјата

4NEWS.mk

Струмичките археолози трагаат по изгубените средновековни населби

Македонија

Што прави градоначалникот на Бутел? – Многу вети, а сите работи заглавија!

4NEWS.mk

Задоволни ли се синдикатите и бизнис заедницата од новите мерки за помош?

Македонија

Нови 470 милиони евра за четвртиот пакет – премиерот Заев го претстави новиот пакет со 31 поединечна мерка

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Кротката убавица Бојана, покажа дека е лавица и го победи карциномот

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com