ДРАМА: Климатски активисти блокираа писти на аеродромот во Минхен

Рано утринава аеродромот во Минхен беше накратко затворен додека климатските активисти излегоа на аеродромските писти.

Според портпаролот на аеродромот, една од двете писти во моментов е отворена, но ќе има доцнења, пренесува Ројтерс.

Блокадата на еден од најфреквентните германски аеродроми се случи во периодот на масовно патување за одмор.

Серија постови на активисти за климата на платформата Х ги прикажуваат членовите на организацијата Последна генерација на аеродромска писта со протестни слогани.

Вкупно шест лица седат во две групи на различни локации на аеродромот во Минхен, според една од објавите.

Аеродромот очекуваше многу туристи во првиот празничен викенд, а од петок до недела се очекуваат вкупно околу 350.000 патници и 2.860 летови.

Севкупно, седум отсто повеќе летови се закажани за време на празникот Ден на сите души, вториот голем бран патувања по Велигден, соопшти аеродромот во Минхен.

На местото на настанот излегле бројни полициски сили, пренесува порталот Велт.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
  • Ознаки
  • 1
spot_img

Најважното