Поврзи се

Македонија

Другово без канализација и со неасфалтирани патишта, Дехари: Доделени се средства, треба да се решат имотните проблеми на жителите

Published

on

Вака изгледа влезот во Другово, село оддалечено само два километри од градот Кичево.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во ова село улиците не се асфалтирани, а освен тоа канализацијата тече по улиците, нешто што претставува голем проблем за жителите особено во текот на летната сезона.

Лоша миризба, а децата несвесни за опасноста си играат со канализација која тече скоро на секоја улица.

Loading...

Жителите велат дека вака е веќе 30 години.

Проблеми со канализацијата имаат и други села. Градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари рече дека имаат голем проект за канализацијата на селата, но има застој во Влада.
Што се однесува до село Другово, тој рече дека општината секоја година доделува средства, но жителите треба да ги решаваат проблемите со приватните имоти каде треба да помине канализацијата.

„Секоја година општината одвојува свои средства, како што реков, тоа е опфатено и во општиот проект за обновување на канализацијата, но особено за селото Другово издвоив средства и им кажав, разговарав со сите заинтересирани и надвор од локалната заедница со граѓани на Другово само да постои нивна волја, да ни овозможат да го спроведеме проектот бидејќи тој се однесува и на приватен имот. Градоначалникот не може ги убеди жителите дека треба да помине по тоа поле или по другото, со цел да ги убедам дека ќе го реализираме проектот “, вели Фатмир Дехари, градоначалник на Кичево.

Што се однесува до неасфалтираните патишта, Дехари рече дека градежните работи ќе почнат во септември и во јуни следната година, улиците и патиштата на Другово ќе бидат завршени.

.

Извор: ТВ21

Loading...

Совет за етика во медиуми

Македонија

Се огласија од иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ: Мицкоски е само лош глумец

Македонија

Касами: Приватните компании треба да спроведат двојазичност, бидејќи дел од дипломираните Албанци не говорат добро македонски

4NEWS.mk

Лиза Шаќири до Касами и Груби: Не не омаловажувајте, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски!

Македонија

Димовски: Бугарската нација е 30 години пред македонската, тоа се злоупотребува

Македонија

Над 80 дуќани во ГТЦ затворени – се издаваат без кирија, сметките „изгор“, дел од нив паушални

4NEWS.mk

Хоспитализиран Љубе Бошкоски поради компликации со коронавирусот

4NEWS.mk

Предвреме ќе се исплатат септемвриските пензии

4NEWS.mk

Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдите, политичкиот реваншизам и политичкото насилство од страна на власта

Македонија

Прегазиле сообраќаец и избегале – двете лица пронајдени и приведени

Македонија

Фетаи побара најстроги казни за Груевски и Јанакиески за насилствата пред Општина Центар

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com