Свет
18,277,477
Вкупно активни случаи
Updated on 20/04/2021 17:02 17:02
Македонија
19,041
Вкупно активни случаи
Updated on 20/04/2021 17:02 17:02
Македонија
4,478
Вкупно починати
Updated on 20/04/2021 17:02 17:02
Македонија
123,710
Вкупно оздравени
Updated on 20/04/2021 17:02 17:02

Еден час пауза на пленарката за одобрување на притвор на Трајко Вељаноски

Еден час пауза во Собранието на Република Северна Македонија на Елизабета Канческа Милеска која е координатор на 8-те пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

На 89-та седница на Собранието, единствена точка на дневен ред е одобрувањето на притвор за пратеникот Трајо Вељаноски.

На почетокот од седницата, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицески побара да се повлече точката од дневен ред, бидејќи комисијата по два дена расправа не му го одзела имунитетот на Вељаноски. Тој додаде дека според извештајот комисијата не донела одлука. Исто така запраша која е целта на постоењето на комисијата, доколку одлуката не се почитува.

29 пратеници се пријавени се за дискусија, но одлуката треба да се донесе до полноќ, кога треба да се премине на гласање дали ќе му се одземе имунитетот на поранешниот спикер и актуелен пратеник Трајко Вељаноски.

ВО ЖИВО, ПЛЕНАРНА СЕДНИЦА

DREJTPERDREJT – Seancë plenare për marrjen e imunitetit dhe caktimin e paraburgimit për ish kryeparlamentarin Trajko Veljanovski! ВО ЖИВО, ПЛЕНАРНА СЕДНИЦА: 1. Барање за одобрување притвор на пратеникот Трајко Вељаноски, поднесено од Основен суд Скопје I, Скопје, Одделение за организиран криминал и корупција III.КОК – ПП. бр.95/19 од 21.02.2019 година.

Gepostet von TV21 am Sonntag, 24. Februar 2019

Извор: ТВ21

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com