Една страница од стрипот за Спајдермен продадена на аукција за рекордни 3,36 милиони долари

Страницата на оригиналниот уметнички цртеж од познатиот стрип од 1984 година за Спајдермен беше продадена во четвртокот за рекордни 3,36 милиони долари во САД.

На страницата е прикажано првото појавување на црниот симбиотски костум на Спајдермен, што подоцна ќе доведе до создавање на антихеројот Venom во делото на Мајк Зејк од „Marvel Super Heroes Secret Wars“ број 8.

“Оваа страница беше одлично откритие! Ова е местото каде Питер Паркер всушност го доби својот нов црн костим. Но… тоа е костим со тајна! Затоа што многу брзо излегува дека тој е жив и има своја агенда. Тоа е изворот на Ликот на Venom!” наведува „Heritage Auctions“ во својот опис.

Понудата за извлекување започна од 330.000 долари и набрзо достигна астрономски 3.360.000 долари. Претходниот рекорд за страница од внатрешноста на американските стрипови беше 657.250 долари за рамка која ја прикажува првата слика на Вулверин во изданието на „Неверојатниот Хулк“ од 1974 година.

Копија од стрипот од 1938. бр. 1, првото појавување на Супермен, продадено за 3,18 милиони долари на првиот ден од четиридневната аукција во Далас, Тексас, објави аукциската куќа на Твитер.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...