Еднаквост не постои: На овие локации жените се строго забранети!

Ако сте жена која едвај чека да добие уште еден посакуван печат за странско патување во вашиот пасош, тогаш можеби ќе сакате да ги проверите следните дестинации кои се познати не само по нивната импресивна глетка или историја, туку и по жените туристи им е забранет влезот. Ерин Блејкмор од National Geographic не води низ 5 места на кои им е забрането да ги посетуваат жените – и зошто.

Света Гора, Грција

Повеќе од 1.000 години, православните христијански аџии и монаси се собираат во десетици источни православни манастири на и околу Света Гора, лоцирани на живописен полуостров во северна Грција познат по своите импресивни глетки и складиште на ретки уметнички дела. Од 1990-тите, „Светата Гора“ и над 160 квадратни километри земјиште околу неа се заштитени како светско наследство на УНЕСКО поради нивното „извонредно универзално значење“.

Но, иако Света Гора има „универзално значење“, таа генерално не е достапна. Од 1046 година, на полуостровот Атос е забранет пристапот и до жените и до женските животни – освен за мачките.

Не само што манастирите на планината забрануваат присуство на жени, бидејќи нивното присуство би им отежнало на монасите да го одржат заветот на целибатот, туку според православното предание, Света Гора и припаѓа на Богородица и ниту една друга жена не може да ја посети. нејзината света земја.

Тоа не ги спречи жените да се обидат – некои се обидоа да се прикрадат на полуостровот облекувајќи се во машка облека, а во 2019 година беа пронајдени женски коски под византиската капела на местото. Но, Света Гора останува само за мажи и е заштитена со посебен правен статус во Грција, која ја смета за автономен регион, како и со посебна одредба во европското право со која на планината и се доделува посебен статус „оправдан исклучиво поради духовни и религиозна природа“.

Планината Омине, Јапонија

Барате родова еднаквост на други високи места? Можеби ќе треба да ја пропуштите и јапонската планина Омине, која се наоѓа на островот Хоншу и е позната по своето свето значење и културно наследство.

Исто така, прогласена за светско наследство на УНЕСКО, планината е важна поради нејзината духовна улога. Шинтоистичките и будистичките храмови и светилишта во областа одамна привлекуваат подвижници, патници, па дури и членови на царското семејство, а оние кои пешачат по грубите, зелени планински патеки уживаат во уникатно мирен планински пејзаж.

Но, на жените им е забрането да ја посетуваат планината Омине повеќе од 1.000 години – забрането и поради „одвлекувањето“ што наводно би им го претставувале на машките верници, така и поради забраните жените со менструација да бидат присутни за време на ритуалите. Забраната можеби е стара, но некои сè уште ја оспоруваат – над 10.000 Јапонки поднесоа петиција да се укине кога планината беше прогласена за светско наследство на УНЕСКО во 2004 година.

Островот Окиношима, Јапонија

Друго свето културно наследство во Јапонија исто така ги забранува жените – островот Окиношима, мал остров во близина на Фукуока. Островот, опслужуван од ротирачка екипа осамени шинтоистички свештеници, се смета за божество и е признат од УНЕСКО како „извонреден пример за традицијата на обожавање на светите острови“. Традиционалното потекло на островот всушност се центрира околу три морски божици сместени во три светилишта на Окиношима, а повеќе од илјада години аџиите носеа жртви на островот, вклучувајќи огледала, монети и златни прстени од Корејскиот полуостров.

Денес, островот е во голема мера забранет за двата пола, но секоја година стотици мажи го посетуваат островот за фестивалот. И тогаш им е дозволено да стапнат на нејзиниот брег само откако ќе се капат во морската вода. Зошто жените не можат да им се придружат? Во 2017 година, официјален претставник објасни дека краткото патување на островот се сметало за премногу опасно за жените и дека тие биле забранети заради нивна безбедност.

Хербертштрасе, Хамбург, Германија

Дури и во либерална Европа постои енклава каде што не се дозволени туристички. Ова е озлогласената улица Хербертштрасе во Хамбург – улица која е забранета за жените – и поконкретно за оние кои не се сексуални работници. Улицата се наоѓа во близина на Рипербан, област во градот која се смета за една од најпознатите области на црвено светло во светот. Хербертштрасе е технички мала споредна улица позната по своите неонски светла и излози со стотици слабо облечени (и легални) сексуални работници. Но, иако е јавна улица и затоа подлежи на строгите германски закони за родова еднаквост, посетителите на Хербертштрасе мора прво да поминат низ големи метални бариери со знаци кои конкретно го забрануваат влезот на сите женски туристи и мажи под 18 години.

И овие бариери имаат злобна историја – иако жените долго време практикуваат проституција во Хамбург и на Хербертштрасе, познатата улица некогаш била отворена за сите. Ова се смени во 1933 година кога новоизбраните нацисти ја затворија улицата со бариери како дел од обидот да ги контролираат сексуалните услуги и пороците во раните денови на националсоцијализмот.

Затворот за сексуалните работници во Хамбург е наводно дизајниран да ги заштити од „контаминирање“ на моралот на обичните Германци, но исто така ги изолира од заедницата и на крајот ја штити не само нивната професија туку и нивното прогонство. Од 1933 година, нацистите уапсија повеќе од 3.000 жени во Хамбург како „асоцијални“ како казна за проституција. Многумина од нив умреле заедно со сексуалните работнички од други германски градови во концентрационите логори како Равенсбрук и Нојенгаме, а нивните приказни се изгубени во времето. Но, бариерите – и забраната за посети на жените – остануваат долго откако нацистите ќе исчезнат. Во 1970-тите, Хамбург всушност ги зајакна портите со подигнување на уште повисоки челични бариери за да ја блокираат јавната површина од поглед. Деновиве на околните улици има уште нешто: „Столперштајн“ – ова се спомен-плочи со имињата на некои од прогонетите сексуални работнички и во спомен на нивната смрт во нацистичките логори.

Националниот парк Банд-е-Амир, Авганистан

Познат како авганистанска верзија на Големиот Кањон, Банд-е-Амир во провинцијата Бамијан е првиот парк од ваков вид во Авганистан, познат по преку 320 километри импресивни езера, високи карпи и природни брани. Националниот парк, првпат отворен во 2009 година и номиниран за признавање од страна на УНЕСКО, некогаш беше поздравен како симбол на повоениот напредок на Авганистан, па дури и беа сместени првите женски чувари на паркови во земјата, пишува БГНЕС. Меѓутоа, во 2023 година, авганистанската влада предводена од талибанците објави дека националниот парк не е дозволен за жени – наводно поради кршење на „скромноста“. На влезовите на паркот се стационирани и талибански борци за да ги спречат да влезат.

Овој потег е само еден од многуте насочени кон спречување на жените од јавниот живот во Авганистан. Откако талибанското Министерство за порок и доблест ја врати контролата врз земјата во 2021 година, им забрани на жените од повеќето аспекти на јавниот живот, ограничувајќи ја облеката и патувањето и спречувајќи ги да патуваат на долги растојанија во јавниот превоз.

Жителите на Банд-е-Амир известуваат дека туризмот е намален откако стапи на сила забраната, блокада што ги спречува женските посетители да истражуваат некои од најфасцинантните пејзажи во земјата. Засега единствените жени кои ќе можат да уживаат се оние кои веќе живеат во живописниот крај.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното